oświetlenie ogólne do pokoju dziecięcego

Jak wybierać lampy do pokoju dziecięcego

Światło to bardzo istotny element budujący nastrój każdego wnętrza. Oświetlenie powinno być dobierane indywidualnie do każdego pomieszczenia, ponieważ w poszczególnych pokojach czy kuchni lub łazience lampy mają do wykonania różne zadania. Radzimy, czym należy przede wszystkim kierować się podczas wybierania właściwego oświetlenia do pokoju dziecięcego.

Odpowiednia atmosfera

Pokój dziecka to miejsce, w którym powinna panować szczególna atmosfera, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Aby stworzyć maluchowi komfortową przestrzeń nie wystarczą odpowiednie meble i ładny kolor ścian. Dużą rolę w tworzeniu klimatu ma także światło.

Podczas urządzania pokoju dla dziecka należy pamiętać, że oświetlenie pełnić będzie tam ważną rolę. Musi pomagać w tworzeniu komfortowych warunków zarówno do zabawy i nauki, jak i do wypoczynku. Z tego względu w dziecięcym pokoju znaleźć powinny się przynajmniej trzy źródła światła, a konkretnie ogólne na suficie, mocniejsze na biurku, umożliwiające intensywną pracę wzrokową, a także nastrojowe przy łóżku – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy Strefa Światła.

Jakie oświetlenie ogólne?

Jako oświetlenie ogólne do pokoju dziecięcego wybiera się zwykle zwisającą lampę sufitową, odpowiednio dobraną do wystroju wnętrza. Jednak równie dobrze w tej roli sprawdzi się nowoczesny plafon lub system reflektorów na listwie.

Wybierając lampę sufitową koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej kształt i wielkość – choć duże klosze i abażury są efektowne, to ograniczają strumień światła. Te kolorowe dodatkowo zmieniają jego barwę. Górne światło w pokoju dziecięcym powinno natomiast docierać do wszystkich zakamarków, a jego intensywność musi zapewniać komfortową zabawę, w tym przeglądanie książeczek na dywanie.

Do pokoju dziecięcego najlepiej kupić lampę, która barwą i wielkością nie zaciemni pomieszczenia, wykonaną z materiału jak najmniej gromadzącego kurz.

Dodatkowe oświetlenie

Poza oświetleniem ogólnym w pokoju dziecka koniecznie trzeba zadbać o:

  • oświetlenie do nauki – w tym przypadku należy wybrać funkcjonalną lampkę biurkową z długim kablem oraz z regulowanym ramieniem i główką; do takiej lampki najlepiej wybrać świetlówki dające światło o barwie chłodnej, jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego (takie światło najmniej męczy oczy i zapewnia dobrą ostrość widzenia),
  • oświetlenie do odpoczynku – słabsze, nastrojowe oświetlenie ułatwiające zasypianie; świetnie sprawdzą się tu lampki z regulacją jasności, dzięki którym można dowolnie modyfikować natężenie bez ryzyka, że będzie zbyt mocne lub zbyt słabe, w przypadku młodszych dzieci rolę takiego oświetlenia może pełnić projektor.