b2b

Wolne zawody w praktyce. Profesjonaliści, którym powierza się zadania w relacjach B2B

W obecnych realiach gospodarczych mamy do czynienia z wieloma formami prawnymi prowadzenia działalności i różnymi rodzajami zawodów. Specyficzną kategorię stanowią tzw. wolne zawody, które odgrywają istotną rolę w relacjach business to business. Czym dokładnie zajmują się osoby reprezentujące wolne zawody, co wyróżnia tę formę zatrudnienia i skąd czerpać informacje o tym sektorze?

Wolny zawód, czyli jaki?

Chociaż określenie „wolny zawód” funkcjonuje zarówno w praktyce biznesowej, jak i w języku – tak pod względem gospodarczym, jak i prawnym – to jednak nie posiada jednej, precyzyjnej definicji. Zwyczajowo o wolnych zawodach mówimy w przypadku osób wykonujących pracę na własny rachunek, zazwyczaj bez stałej umowy o pracę. Dotyczy to m.in. osób, które pracują w innym niż tradycyjny stosunek pracy, a także wykonują zawody zaufania publicznego. Do wspólnych cech przedstawicieli wolnych zawodów należą przede wszystkim specjalistyczne kwalifikacje i wysokie wykształcenie, a także realizowanie pracy w oparciu o swego rodzaju kodeks etyczny, poczucie misji i przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Jeśli chodzi o dokładny katalog wolnych zawodów, to tu korzysta się z interpretacji przepisów dotyczących kodeksu spółek handlowych (ma to związek z możliwością tworzenia spółek partnerskich), ewentualnie także zryczałtowanego podatku dochodowego. Zgodnie z ustawodawstwem wolne zawody wykonują m.in. adwokaci, architekci, lekarze i pielęgniarki, notariusze, tłumacze, niektórzy doradcy i brokerzy.

Wolne zawody w sektorze B2B

Jak można wywnioskować z listy przykładowych przedstawicieli wolnych zawodów, osoby te odgrywają istotną rolę w sektorze business to business. Nawet w przypadku obsługi klientów indywidualnych, reprezentanci wolnych zawodów wciąż stanowią ważne ogniwo w łańcuchu relacji B2B. W ramach szczególnej formy zatrudnienia prowadzą bowiem działalność gospodarczą, współtworzą spółki i uczestniczą w kontaktach z innymi przedsiębiorcami, czy to korzystając z dostaw zaopatrzenia, czy różnego rodzaju usług. Wiele wolnych zawodów, takich jak np. księgowi, radcy prawni czy brokerzy ubezpieczeniowi specjalizuje się przy tym w bezpośredniej obsłudze firm, mając istotny wpływ na prawidłowe ich funkcjonowanie.

Informacje o przedstawicielach wolnych zawodów

Ze względu na tak duże znaczenie specjalistów reprezentujących wolne zawody w sektorze B2B, warto wiedzieć, gdzie szukać wartościowych kontaktów, które będzie można wykorzystać do rozwoju współpracy i budowy długofalowych relacji biznesowych. Źródłem wiedzy na temat przedstawicieli wolnych zawodów mogą być bazy danych b2b, w których znajdziemy aktualne, wartościowe i legalne informacje pochodzące m.in. z jawnych rejestrów, takich jak CEIDG. Korzystając z profesjonalnej bazy danych, np. z portalu PanoramaDanych, możemy uzyskać dane osobowe i teleadresowe specjalistów, w tym numery telefonów i adresy e-mail. To dobry sposób na znalezienie kontrahentów o konkretnym profilu działalności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *