Po jaką wodę sięgnąć – mineralną, źródlaną, a może „kranówkę”?

Powinniśmy spożywać jej średnio ok. 1,5-2 l dziennie. Woda, bo o niej mowa, to podstawowy napój, po który sięgamy, aby ugasić pragnienie. Czy wiesz jednak, czym różni się woda mineralna od źródlanej? Kiedy bezpiecznie jest sięgnąć po kranówkę?

Powinniśmy spożywać jej średnio ok. 1,5-2 l dziennie. Woda, bo o niej mowa, to podstawowy napój, po który sięgamy, aby ugasić pragnienie. Czy wiesz jednak, czym różni się woda mineralna od źródlanej? Kiedy bezpiecznie jest sięgnąć po kranówkę?

Gdy chcemy zakupić wodę, najczęściej po prostu mamy na myśli butelkę wody, nie jej rodzaj. Tymczasem na sklepowych półkach można znaleźć zarówno wodę mineralną, jak i źródlaną. Którą powinniśmy wybrać? Czym właściwie różni się woda mineralna od źródlanej?

water-19659_1280

Co znajduje się w przepisach?

Firmy zajmujące się wydobyciem i butelkowaniem wody nie mają dowolności – muszą dostosować się do aktualnie obowiązujących przepisów. Z ich punktu widzenia szczególnie istotne jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 kwietnia w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych. Jeżeli chodzi o wodę mineralną, to wcale nie musi ona zawierać wielu minerałów, bo – zgodnie z definicją – producent musi zagwarantować ich stabilność, a nie ilość. W efekcie wody różnych marek różnią się zawartością minerałów.

W odróżnieniu od wody mineralnej, woda źródlana nie różni się składem od popularnej kranówki. Po co zatem przepłacamy? Wydaje się, że działa tu reklama – za jej pomocą producenci wmawiają nam, że wody mineralna i źródlana są zdrowsze od kranówki. Jak widać, takie stwierdzenie ma niewiele wspólnego z prawdą.

Czy kranówka może być bezpieczna?

Specjaliści nie mają wątpliwości, że kranówka jest dobrą alternatywą dla wody butelkowanej. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie z kranów płynie czysta woda – czasem konieczne jest zainwestowanie w specjalne filtry. Takie muszą zakupić mieszkańcy domów wielorodzinnych, w których instalacja nie była wymieniana od wielu lat.

Jeżeli nie chcesz przepłacać, powinieneś pamiętać, aby zapytać ekspertów, czy woda wypływająca z twojego kranu jest czysta i w pełni zdatna do picia, przez co nadaje się do bezpiecznego spożywania. Wówczas wystarczy tylko odkręcić kran, aby do szklanki lub jednorazowego kubka wlać czystą wodę. Szybko, wygodnie i komfortowo. Szeroki wybór ekologicznych kubków papierowych można znaleźć na Coverisrigid.com.

Źródło: Coverisrigid.com – opakowania dla gastronomii