Zużycie narzędzi

Wkrętaki – podstawowe wyposażenie w każdym domowym warsztacie

Rozbudowane zestawy narzędziowe to podstawowy asortyment w każdym przydomowym warsztacie. Nie można sobie bez nich wyobrazić skutecznej i bezproblemowej pracy. Każda awaria, przemeblowanie, a nawet montaż sprzętu AGD wymaga od Ciebie otworzenia skrzynki i odszukania potrzebnych przyborów. Absolutnym must have zawsze będą wkrętaki. Te uniwersalne śrubokręty są potrzebne w małych i dużych remontach. By z nich poprawnie korzystać, wystarczy pamiętać o kilku drobiazgach.

Jeden śrubokręt to za mało – ile wkrętaków powinieneś posiadać w swoim zestawie?

Niestety, nie można tego jednoznacznie określić. Wkrętaki są takim narzędziem, które można kolekcjonować bez ustanku. Zawsze znajdzie się dodatkowy rozmiar, nacięcie czy model. Nieco inne przydadzą się do prac elektrycznych, stolarskich czy czysto budowlanych. To jednak nie koniec różnic, poza oczywistymi parametrami, jak nacięcie główki. Podczas rozmaitych zadań remontowych okaże się, że ogromne ma znaczenie rozmiar uchwytu, rodzaj gripu, a nawet długość i szerokość trzpienia. Te detale sprawiają, że ilość możliwych parametrów jest niezwykle duża. Dlatego w takim wypadku najlepiej posiadać kilka dedykowanych do różnych zadań zestawów. Wtedy, już tylko w razie konieczności, wyposażysz się w dodatkowe elementy.

Wkrętaki do pracy pod dużym napięciem – czy warto je stosować?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – zdecydowanie tak! Oczywiście, każdy zna przysłowie, że „elektryka prąd nie tyka”. Niestety, nie ma ono wiele wspólnego z prawdą i niejednokrotnie zdarza się, że porażenie prądem może mieć tragiczne konsekwencje. Wystarczy jeden błąd, niedopatrzenie lub przypadkowe zwarcie. Nie będziemy nawet tłumaczyć, jak niebezpieczne są tego konsekwencje. Dlatego warto stosować wkrętaki z zabezpieczonym trzpieniem. Pozwalają one na zabezpieczenie przed napięciem sięgającym nawet 1000V. To w zupełności wystarczy do większość prac domowych. W takich modelach, jedyny metalowy element wystający poza otulinę z tworzywa sztucznego to grot śrubokręta. To pozwoli Ci na bezpiecznie operowanie wewnątrz gniazdek nawet wtedy, gdy dojdzie do nieprzewidzianego przebicia. Taki atut jest bezcenny, zwłaszcza w kontekście twojego zdrowia.

Wygodny uchwyt kluczem w przypadku większości zadań – warto to sprawdzić

Większość pytań dotyczących wkrętaków, dotyczy ich grotów. Oczywiście, ten podstawowy element roboczy ma największy wpływ na poprawne działanie tego narzędzia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że innym niezwykle istotnym elementem jest uchwyt. To on pozwoli na sprawną manipulację narzędziem. Kształt i stabilność uchwytu na gripie także odgrywają niezwykle dużą rolę. Wystarczy wyobrazić sobie, ile problemów może sprawić śliska, mała albo niedopasowana rączka. Praca z takim przyborem to droga przez mękę. Więc oszczędności w tej materii mogą mieć więcej negatywnych konsekwencji niż na pierwszy rzut oka możesz podejrzewać.

Zużycie narzędzi – niestety tego nie unikniesz, ale możesz je ograniczyć

Niestety, nie ma możliwości zniwelować zużycia wkrętaków podczas pracy. Często używane przybory powinny być wymieniane co kilka, czasem co kilkanaście miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od intensywności prac. Na szczęście możesz zdecydowanie ograniczyć zużycie grotów. Wystarczy, że będziesz dobierać je dokładnie pod kątem wycięć na śrubach. Sprawi to, że zdecydowanie ograniczysz puste przeskoki śrubokręta. To zdecydowanie wydłuży żywotność narzędzia, a przy okazji ułatwi ci pracę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *