Witaminy i minerały

Witaminy i minerały – klucz do zdrowia

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są odpowiednie witaminy i minerały. Dzięki nim przeprowadzane są w organizmie różne ważne procesy, dlatego zadbaj o to, aby jeść produkty zawierające te cenne dla zdrowia składniki.

Na początku warto wiedzieć, jak to jest naprawdę z przyswajaniem witamin. Otóż niektóre z nich rozpuszczają się w tłuszczach i magazynowane są w tkance tłuszczowej i wątrobie, np. (D, A, E i K), co stanowi podpowiedź, aby zawsze dostarczać organizmowi choć niewielkie ilości tłuszczu. Dodawaj więc do sałatek oliwę z oliwek, jedz pełnotłuste twarożki, czyli zdrowo i smacznie pomożesz wpłyniesz na wchłanialność tych witamin.

Pozostałe witaminy B i C rozpuszczają się w środowisku wodnym i nie mogą być magazynowane przez organizm. Wydalane są z moczem, dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowy poziom, ponieważ w tym przypadku może dojść niedoborów.

Natomiast jeśli chodzi o składniki mineralne, czyli mikro i makroelementy to aż 30. z nich jest niezbędnych do życia. Wśród makroelementów znajdują się np. potas, fosfor, wapń, sód, chlor i magnez. Trzeba przyjmować je wraz z pożywieniem lub za pomocą odpowiedniej suplementacji, organizm sam ich w żaden sposób nie wytworzy. Każdy z nich odgrywa określoną funkcję w organizmie sam lub w połączeniu z innymi składnikami. Warto zdobyć konkretną wiedzę na ten temat, aby wiedzieć jakie są najlepsze synergiczne działania ww. substancji.

Witaminy i minerały możesz przyjmować w formie tabletek do połykania lub do ssania. Ten drugi wariant lubią szczególnie dzieci, ze względu na walory smakowe. Dostępne są także w formie saszetek z granulatem lub proszkiem lub płynu. Warto zdecydować się na taka suplementację szczególnie w miesiącach chłodnych – zimowych i jesiennych, kiedy łatwo o złapanie wirusa. Wtedy też brakuje świeżych warzyw i owoców, pełnych cennych witamin i minerałów.