samochod-hybrydowe

Większa cena, mniejsze spalanie. Czy opłaca się kupić hybrydę?

Hybryda zyskała na popularności, ale wiele osób wciąż obawia się tego, że jest do zakup nieopłacalny. Ponadto wielu zwolenników silników benzynowych głosi nieprawdziwe informacje na temat nowoczesnej technologii hybrydowej.

Przymierzając się do zakupu samochodu z napędem hybrydowym należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze oferty pojazdów. Hybryda zyskała na popularności, ale wiele osób wciąż obawia się tego, że jest do zakup nieopłacalny. Ponadto wielu zwolenników silników benzynowych głosi nieprawdziwe informacje na temat nowoczesnej technologii hybrydowej. Rozprzestrzeniające się mity skutecznie zniechęcają do głębszego zapoznania się z tego typu samochodami. Zupełnie niepotrzebnie.

Silnik hybrydowy wady i zalety

Jak każda technologia, tak i silnik hybrydowy posiada nie tylko atuty, ale również wady. Należy wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie stosowane jest już w pojazdach od kilkudziesięciu lat. Owszem, w Polsce jest to nowinka, ale nie oznacza to, że są to pojazdy nieprzetestowane, których należy się obawiać. W obecnych czasach samochody z silnikiem hybrydowym przeszły już szereg udoskonaleń, dzięki czemu nie ma ryzyka związanego z ich prawidłowym działaniem.
Warto również zaznaczyć, że nie każda hybryda wymaga ładowania, co jest bardzo komfortowe. Złącza do ładowania prądem znajdują się tylko w modelach typu plug-in. Osoby, dla których podładowywanie pojazdu jest utrudnieniem nie powinny decydować się na ten rodzaj. Na szczęście wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrą opcją są klasyczne hybrydy (m.in. Prius, C-HR), których akumulator ładowany jest podczas eksploatacji pojazdu np. hamowania, czy też naturalnej jazdy.
Oczywiście nie trzeba obawiać się hybryd ładowanych, ponieważ tę czynność można wykonać w warunkach domowych. Wystarczy dostęp do zwykłego gniazdka. Oczywiście producenci oferują profesjonalne, a przy okazji drogie stacje ładowania, jednak nie są one obowiązkowym elementem. Wpływają one jedynie na komfort – pełne naładowanie nastąpi o wiele szybciej, niż w przypadku zwykłego gniazda.
Wadą samochodów z napędem hybrydowym jest relatywnie wysoka cena. Oczywiście większość najnowszych modeli kosztuje niemal tyle samo zarówno w wersji na benzynę, jak i hybrydę, ale zwykle dotyczy to samochodów z wyższej półki cenowej.

Silnik hybrydowy spalanie

Wiele osób obawia się zbyt wysokiego spalania samochodu wyposażonego silnik hybrydowy. Istnieje przekonanie, że pali on o wiele więcej, niż identyczny model w wersji na benzynę. Nie jest to do końca mit. W wielu przypadkach może okazać się tak, że hybryda będzie kompletnie nieekonomiczna w eksploatacji.
Należy pamiętać, że pojazdy z owym silnikiem dedykowane są głównie to jazdy typowo miejskiej (relatywnie niskie prędkości, korki, częste postoje). Jeśli ktoś porusza się głównie po mieście, to nie zauważy wyższego spalania, a wręcz zaoszczędzi. Gorzej jest w przypadku użytkowników, którzy przemierzają długie trasy. W trybie pozamiejskim spada poziom odzyskiwania energii. Jest to spowodowane tym, że przez długi czas samochód nie zatrzymuje się, czy tez nie hamuje do zera, tak jak w przypadku poruszania się po mieście.
Podsumowując – hybryda będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują miejskiego i taniego w utrzymaniu samochodu. Właśnie wtedy ten typ silniku wykazuje najwyższą ekonomiczność eksploatacji.

Tekst powstał we współpracy z autoryzowanym dealerem samochodowym Mazda Anndora Kraków: https://anndora.mazda-dealer.pl/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *