MacForce

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie telefonu komórkowego?

W obecnych czasach raczej nie wyobrażamy sobie egzystowania bez telefonu komórkowego. Telefonowanie to tylko jedna z opcji, częściej wykorzystujemy go do szperania w Internecie, czatowania, mediów społecznościowych, odtwarzania filmów czy muzyki. Jego zaawansowane możliwości sprawiają, że korzystamy z niego nawet 200 razy dziennie. Przynajmniej taką informację można znaleźć w Internecie. Jeśli telefon to tak istotny gadżet w naszym życiu, to czy należy go ubezpieczyć?

Możliwe ubezpieczenia na polskim rynku.

Pierwszą propozycję ubezpieczenia telefonu komórkowego usłyszymy w momencie jego zakupu. Telefon można ubezpieczyć u operatora sieci komórkowej, z którą mamy umowę. Jeśli aparat kupujemy w sklepie, tam również zostaniemy poinformowani o możliwości ubezpieczenia go. Wiele banków w swojej ofercie ma ubezpieczenie gadżetów elektronicznych, w tym telefonu komórkowego.

„Wszystkie oferty ubezpieczycieli są bardzo szczegółowe i zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Umowy OWU jest bardzo czasochłonne. Cechą wspólną wszystkich ofert jest to, że zawierają dużo tzw., haczyków i w momencie wypadku z telefonem trudno jest nam udowodnić, że był to wypadek” – twierdzi specjalista z MacForce, warszawskiego serwisu sprzętu marki Apple. Czytając tematyczne fora internetowe dotyczące ubezpieczenia telefonu, odnosi się wrażenie, że pomimo posiadania polisy na telefon, niewielu poszkodowanych potrafiło uzyskać zwrot pieniędzy za wyrządzone szkody. Idąc dalej, są wątki w których internauci doradzają co powiedzieć na temat zdarzenia, by ubezpieczyciel uwzględnił żądania właściciela telefonu.

Jest to bardzo niewygodna sytuacja zarówno dla posiadacza telefonu, jak i dla firmy ubezpieczeniowej. Każda ze stron chciałaby mieć jasną sytuację dlatego dokładne zapoznanie się z umową jest konieczne.

Czy każdy telefon trzeba ubezpieczyć?

To, z jakiego telefonu korzystamy, w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych oraz od oferty promocyjnej, z której mogliśmy skorzystać. Ceny smartfonów zaczynają się od 500 złotych, a ich górna granica przekracza 6 tysięcy. Im droższy telefon, tym bardziej nam zależy na szybkiej i sprawnej naprawie w profesjonalnym serwisie w ramach ubezpieczenia lub gwarancji. Ubezpieczenie telefonu to wydatek od kilkunastu złotych do kwoty około 200 złotych miesięcznie. Jest to związane z wartością naszego telefonu oraz Ogólnymi Warunkami Umowy. Logiczne wydaje się, że przy smartfonie o wartości poniżej tysiąca złotych nie zawsze opłaca się inwestować w ubezpieczenie. Czasem wystarczy zwykłe zabezpieczenie ekranu szkłem hartowanym. Niestety to nie uchroni nas przed kradzieżą i innymi możliwymi uszkodzeniami aparatu.

Warto przemyśleć możliwość ubezpieczenia telefonu komórkowego, ale zawsze wiąże się to z uważnym przeczytaniem Ogólnych Warunków Umowy i znalezieniem najkorzystniejszej dla nas polisy.