Co warto wiedzieć o żywieniu loch luźnych

Dobra kondycja lochy jest jednym z najważniejszych czynników liczebności miotu, jego dobrej kondycji i prawidłowego rozwoju nie tylko w czasie ciąży, ale też po urodzeniu. Dieta świni powinna być na bieżąco dostosowywana do jej stanu. O ile każdy hodowca wie, że trzeba dbać o ciężarną maciorę, o tyle nie każdy ma świadomość, jak karmić lochy luźne. Przybliżmy więc nieco ten temat.

Lochy luźne – między laktacją a inseminacją

Życie lochy składa się z kilku cykli, a każdy z nich wymaga innego podejścia żywieniowego. Lochą luźną nazywa się świnie, od której odstawiono już młode, a której jeszcze ponownie nie zapłodniono.

„Starsza praktyka nakazywała utrzymywać prosięta przy matce przed około 6 do 8 tygodni. Obecnie czas laktacji skraca się do 4 tygodni. To podejście pozwala oszczędzić siły lochy, aby była w dobrej kondycji przed następną inseminacją oraz we wczesnej fazie ciąży – powiedział w rozmowie z nami specjalista z Wytwórni Mieszanek i Dodatków Paszowych Bentawet.”

Nawet przy skróconej laktacji okres po odstawieniu prosiąt jest newralgiczny, ponieważ samica jest osłabiona po ciąży i karmieniu. Jej zasoby energetyczne i mineralne były wykorzystywane do rozwoju płodów, a następnie wykarmienia młodych. W związku z tym ważne jest, aby locha uzupełniła składniki mineralne i odbudowała tkankę tłuszczową, której prawidłowy poziom jest niezwykle istotny dla zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej. Dzięki odpowiedniemu karmieniu locha luźna szybko odzyskuje siły i jest gotowa na kolejną inseminację, ciążę i laktację.

Jak przygotować lochę luźną do zapłodnienia i ciąży?

Starania o to, aby uzyskać wysoki zdrowy miot, który będzie się prawidłowo rozwijał, można rozpocząć na długo przed planowaną inseminacją, podając losze pasze wysokoenergetyczne i bogate w białko oraz mineralne dodatki paszowe. Warto w tym czasie szczególnie zadbać o profilaktykę, ponieważ wyczerpane ciążą i karmieniem zwierzę jest podatne na wystąpienie biegunek. Te z kolei ograniczą wchłanianie składników odżywczych, co spowoduje dalszy spadek kondycji lochy.

Dlatego lochom luźnym warto podawać bezpieczne, łagodnie działające dodatki paszowe, które ochronią układ trawienny przed wystąpieniem biegunki, a jednocześnie dostarczą mikro- i makroelementów oraz poprawią apetyt.

Do takich dodatków paszowych zalicza się Bentawet P. Jego skład jest całkowicie naturalny. Dzięki składnikom poprawiającym smak i zapach zwierzęta chętnie go jedzą. Bentawet P jest na tyle bezpieczny, że można go podawać prosiętom oraz maciorom w okresie laktacji. Ponieważ podnosi on mleczność, warto go stosować nie tylko u loch luźnych, ale też karmiących. W ten sposób zadbasz jednocześnie o maciorę i jej młode.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *