Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Otwierając działalność gospodarczą, niezbędne jest prowadzenie księgowości. Mamy więc do wyboru dwie opcje: wykonywać wszystkie obowiązki samodzielnie lub też wynająć biuro rachunkowe. Według najnowszych badań, aż 80% polskich firm korzysta z usług biura rachunkowego, co dowodzi m.in., że prowadzenie księgowości firmy nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też większość osób decyduje się na powierzenie tych kwestii w ręce profesjonalistów.

Działanie na własną rękę

Wszystko tak naprawdę zależne jest od rodzaju działalności gospodarczej, którą zakładamy. Jeśli jest to na przykład firma lekarza zatrudnionego w szpitalu, będzie się on skupiał głównie na wystawianiu szpitalowi rachunków za dyżury, a także poradni za przyjmowanie pacjentów. Nie zatrudnia on wtedy pracowników, ani nie musi zaopatrywać się w żaden specjalistyczny sprzęt – jego księga przychodów i rozchodów nie będzie zawierała wielu pozycji księgowych.

W przypadku takich działalności gospodarczych nie ma również wielu kosztów prowadzenia samej firmy, ogranicza się to jedynie zazwyczaj do kosztów dojazdu do pracy, literatury fachowej, czy podstawowych urządzeń i przyborów biurowych. Jedyne co tak naprawdę należy zrobić, to obliczyć i uiścić każdego miesiąca podatek dochodowy czy składki ZUS. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z bezpłatnej porady księgowej lub z pomocy kolegów.

Pomoc niezbędna

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm na przykład produkujących żywność, gdzie zatrudnianych jest wielu pracowników i wykonuje się różnego rodzaju usługi. W takim przypadku przedsiębiorstwo podlega opodatkowaniu VAT, z którego również musi się rozliczać. Niezbędna będzie tutaj pomoc księgowej, która odnajdzie się w dużej ilości dokumentów dotyczących działania firmy i będzie w stanie systematycznie księgować operacje.

Duże firmy mają o wiele szerszy katalog kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo przewija się każdego dnia wiele faktur, które również musimy rozliczać. W takiej sytuacji współpraca z biurem rachunkowym okazuje się niezbędna. Zanim jednak skorzystamy z czyichś usług, warto zrobić rozeznanie na rynku.

Zwróćmy się o pomoc do solidnej firmy, takiej jak biuro rachunkowe Biuro ABK w Szczecinie, której cennik wydaje się niezwykle atrakcyjny na tle konkurencji. Okazuje się, że za prowadzenie księgowości w naszej firmie możemy zapłacić jedynie kilkaset złotych, a zyskać mnóstwo czasu i spokoju. Oczywiście koszty usług biura rachunkowego zależą od typu prowadzonej rachunkowości, jak również ilości dokumentów księgowych.

Biuro rachunkowe ABK ze Szczecina pokaże cennik, ale przede wszystkim przeprowadzi wywiad z klientem, na podstawie którego pracownik będzie mógł dokonać precyzyjnej wyceny usługi. Koszt miesięczny usług księgowych zaczyna się na kilkudziesięciu złotych, a kończy na kwotach wyrażonych w tysiącach.