doradztwa HR

Kiedy warto skorzystać z rekrutacji zewnętrznej?

Rekrutacja zewnętrzna jest aktem poszukiwania pracowników do wykonania określonego zlecenia lub do stałego zatrudnienia, który wykracza poza zasięgi oraz zasoby wewnętrzne danej firmy. Często firma posiada spis pracowników z dokładną oceną oraz opinią na temat pracy danego pracownika, która pochodzi od jego przełożonych i wybranie pracownika z wewnątrz firmy wydaje się być dużo łatwiejszą opcją.

Pracownik z wewnątrz firmy jest obyty na danym stanowisku, ma już określone relacje z grupą oraz doskonale wiemy na co go stać i co może nam zaoferować. Co zatem sprawia, że wiele firm prowadzi rekrutację zewnętrzną, mimo posiadania w swojej firmie dużej ilości wykwalifikowanych pracowników?

ZALETY REKRUTACJI ZEWNĘTRZNEJ

Pracownicy wewnątrz firmy zazwyczaj mają określoną ścieżkę kariery, a zatem również i awansów. Gdy chcemy stworzyć lub obsadzić nowy wakat, okazuje się, że nie posiadamy do tego odpowiednych osób. Kandydaci z rekrutacji zewnętrznej, którzy przychodzą do firmy mają całkiem świeże oraz odmienne spojrzenie na działania niż pracownicy, którzy spędzili w niej już dużo czasu i są w pełni przyzwyczajeni do formy pracy, która tam panuje. Może to przynieść wiele korzyści oraz pomoże usprawnić oraz polepszyć działanie całej firmy, zmieniając drobne elementy logistyczne. Rekrutacja zewnętrzna często prowadzona jest przez agencje zewnętrzne, takie jak agencje  pośrednictwa pracy, czy firmy doradztwa personalnego. 

Rekrutacje zewnętrzna może przynieść firmie nowe utalentowane oraz skore do pracy jednostki, które są prawdziwy unikatem na rynku pracy. Warto w tym zakresie zwrócić uwagę na ofertę firm headhunterskich. Niedoświadczony, lecz młody oraz perspektywiczny pracownik „wyłowiony” przed konkurencją może być podwaliną pod przyszłe sukcesy całej firmy. Zaletą rekrutacji zewnętrznej jest również dużo szerszy wybór pracowników niż w przypadku rekrutacji wewnętrznej. Zlecenie takiego procesu agencji pośrednictwa pracy czy doradztwa HR, pozwoli na dokładne zweryfikowanie kandydata/-tki zarówno pod względem kompetencji twardych, jak i miękkich. Często firmy rekrutacyjne posiadają również swoje bazy kandydatów i kandydatek, oraz dają gwarancję na swoje usługi.

WADY REKRUTACJI ZEWNĘTRZNEJ

Rekrutacja zewnętrzna wymaga sporo zachodu i o ile nie oddelegujemy jej do agencji pośrednictwa pracy czy doradztwa HR, czeka nas dużo pracy. Może okazać się, że nie znajdziemy poszukiwanego pracownika lub wybrany przez nas pracownik nie spełni pokładanych nadziei oraz nie zaaklimatyzuje się wśród społeczności firmy. Dlatego ważne jest, aby poprawnie zaprojektować stanowisko pracy, wymagania, oraz profesjonalnie przeprowadzić cały proces rekrutacji.