turbiny wiatrowe

Czy warto inwestować w przydomowe turbiny wiatrowe?

Źródła energii, które nie wykorzystują organicznych paliw kopalnych, a więc węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego zaliczane są do źródeł niekonwencjonalnych. Przydomowe turbiny wiatrowe wykorzystują darmową energię wiatrową. Czy to w Polsce w ogóle ma sens? Co warto na ten temat wiedzieć? Czy warto zainwestować w turbiny wiatrowe?

Własna elektrownia – czy to w ogóle możliwe?

Przydomowe turbiny wiatrowe przetwarzają energię rzek, wiatru, biomasy oraz promieniowania słonecznego. Niekiedy ich zastosowanie w gospodarstwach domowych nie jest możliwe z uwagi na koszt całej inwestycji. Coraz częściej jednak tego typu urządzenia są stosowane w domach jednorodzinnych. Sporo osób się na nie decyduje mimo dość jeszcze wysokich kosztów tego typu elementów. Turbiny wiatrowe są urządzeniami dedykowanymi do produkcji energii elektrycznej. To swego rodzaju minielektrownie przeznaczone właśnie do indywidualnych gospodarstw domowych. Mogą one stać nawet w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Znajdziemy je w ofercie firm wyspecjalizowanych w rozwiązaniach ekologicznych, takich jak na przykład FHU MiM.

Zasada działania turbiny wiatrowej

Turbiny często umieszcza się także na dachach. Budynek może wpływać na zwiększenie prędkości wiatru. Wówczas jednak spore znaczenie ma odpowiednie umiejscowienie turbiny obok domu. Czasami są one zlokalizowane w specjalnych kanałach, które przechodzą przez budynek. Turbiny, które są obracają są wprawdzie źródłem hałasu, ale nowoczesne modele są coraz cichsze. Zasada działania klasycznej turbiny wiatrowej jest bardzo prosta. Wirnik turbiny przekształca energię wiatru w energię mechaniczną, która napędza generator prądu. Średnio moc uzyskiwana przez przydomową turbinę wynosi od 100 do 6000W. Najmniejsze dostarczają około 3 kWh energii na dobę.

Czy na turbinę wiatrową potrzeba pozwolenia?

Co ciekawe, małe przydomowe turbiny wiatrowe można zainstalować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę, o ile są to urządzenia wolnostojące. Ten warunek spełniają urządzenia, które nie są na stałe połączone z gruntem np. umiejscowione na dachu domu. Koszt elektrowni wiatrowej tego typu to koszt od 7 do 15 tysięcy złotych. Jednak jej eksploatacja jest niemal darmowa. Turbina wiatrowa jest ciekawą alternatywą dla sieci energetycznej np. w niewielkim domu letniskowym. Obecnie zdolność wytwórcza turbin wiatrowych szacowana jest na 25%. Gdy więc wiatr wieje optymalnie, można liczyć na to, że na 100 dni elektrownia będzie produkować prąd przez 25. Turbina wiatrowa stanowi więc na ogół dodatkowy element systemu składającego się z innych źródeł energii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *