Terapia alkoholowa

Jak walczyć z uzależnieniem alkoholowym?

Choroba alkoholowa trwale niszczy nie tylko zdrowie, ale także relacje. Uzależnienie może prowadzić do problemów w życiu codziennym, w tym także zawodowym. Alkoholik nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem, choć oczywiście to osoba chora musi podjąć pierwsze kroki i wykazać chęć podjęcia leczenia. W jaki sposób można walczyć z uzależnieniem od alkoholu?

Po pierwsze: odtrucie alkoholowe

Rozpoczęcie walki z nałogiem musi wiązać się z odtruciem alkoholowym oraz z walką z zespołem abstynencyjnym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przerwanie ciągu alkoholowego to oczywiście duży sukces, ale towarzyszą mu trudne chwile. W momencie odstawienia alkoholu organizm nagle musi zacząć funkcjonować w odmienny sposób.

Podczas trwania zespołu abstynencyjnego mogą się pojawić takie objawy psychiczne i fizyczne jak: poczucie lęku, bezsenność, bóle mięśni, ogólne uczucie rozbicia itd. Ważne, by chory nie był wtedy sam.

Detoks alkoholowy to jeden ze sposobów na przywrócenie równowagi w życiu pacjenta. Musi się odbywać pod opieką lekarzy i polega na podawaniu odpowiednich płynów za pomocą kroplówki. Po detoksie oraz przejściu w stan abstynencji pod kontrolą lekarzy, należy zastanowić się nad podjęciem kolejnych kroków.

Po drugie: specjalistyczna terapia

Odtrucie alkoholowe to dopiero baza, w oparciu o którą można działać dalej. Pacjent powinien być otoczony opieką terapeutyczną. Doraźne leczenie obejmuje natomiast podawanie odpowiednio dobranych środków farmakologicznych.

Terapia alkoholowa koncentruje się zwłaszcza na tym, by uświadomić pacjentowi zagrożenia płynące ze spożywania alkoholu oraz budować u niego postawy asertywne. Dobrze poprowadzona terapia uczy osobę uzależnioną także rozpoznawania sygnałów świadczących o nawrocie choroby i zapobiegania sytuacjom kryzysowym.

Zazwyczaj leczenie o charakterze psychologicznym prowadzone jest przez około 18-24 miesięcy. Oczywiście czas trwania terapii alkoholowej w głównej mierze zależy od tego, na ile dana osoba jest gotowa do sprostania nowym wyzwaniom.

Warto pamiętać o tym, że leczenie alkoholizmu nie może być przymusowe. Nawet najlepsze chęci osób postronnych nie wystarczą. To osoba mierząca się z problemem uzależnieniem musi chętnie i aktywnie uczestniczyć w terapii.

Gdzie szukać pomocy?

Podczas terapii alkoholowej pacjent musi mieć najlepsze warunki pobytu w klinice leczenia uzależnień. Liczy się także domowa atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. Nad chorymi powinni czuwać wykwalifikowani specjaliści, którzy mają doświadczenie w zwalczaniu uzależnień i służą wsparciem. Dobrym wyborem będzie np. Ośrodek Leczenia Uzależnień Trzeźwość. To placówka, w której już od lat prowadzi się kompleksową terapię osób uzależnionych od alkoholu.

Dla chętnych odbywają się konsultacje diagnostyczne, w czasie których pacjent może dowiedzieć się, czy w jego przypadku podjęcie terapii będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu podjęcie decyzji jest łatwiejsze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *