undofen pot pocenie 1280

Jak walczyć z problemem nadmiernego pocenia się?

Nadmierna potliwość jest problemem natury dermatologicznej, powodującym w wielu sytuacjach uczucie dyskomfortu, zdenerwowania czy wstydu. Nieestetyczne plamy pod pachami i na plecach, mimo stosowania antyperspirantu czy też krople potu spływające po twarzy to objawy, które każda osoba borykająca się z tą przypadłością chciałaby za wszelką cenę zamaskować. Jak zatem walczyć z nadmierną potliwością?

Przyczyny nadmiernej potliwości

Mimo, iż pot jest kojarzony negatywnie, to odgrywa on jednak ważną rolę w naszym organizmie, chroniąc go przed przegrzaniem się i oczyszczając ze szkodliwych związków. Pocenie się jest przede wszystkim naturalnym procesem fizjologicznym, zachodzącym w różnych sytuacjach, takich jak wysiłek fizyczny, podatność na stres, choroba czy wysokie temperatury.

Nadpotliwość, nazywana również hiperhydrozą jest natomiast nadmiernym wydzielaniem potu w sytuacjach, w których obiektywnie nie powinno do tego dochodzić. Może ona dotyczyć całego ciała lub też tylko niektórych miejsc, takich jak pachy, dłonie czy stopy, co jest zdecydowanie formą mniej uciążliwą.

Za nadmierne pocenie się odpowiada zwiększona aktywność gruczołów potowych, która może wynikać ze zmian hormonalnych lub uwarunkowań genetycznych. Wśród głównych czynników odpowiadających za nadpotliwość należy wymienić:
• menopauzę,
• okres dojrzewania,
• silne emocje, stres,
• choroby tarczycy (nadczynność tarczycy),
• cukrzycę,
• otyłość,
• zmiany nowotworowe (podczas pocenia się w nocy).

Sposoby na walkę z nadmierną potliwością

Higiena

W przypadku problemów z nadpoltiowścią podstawą jest regularna i dokłada higiena. Bardzo ważne są częste kąpiele, zwłaszcza w upalne dni, a także przemywanie miejsc, w których wydzielanie potu jest wzmożone, co pozwoli zneutralizować nieprzyjemną woń.

Odpowiednia odzież

Osoby pocące się w sposób nadmierny powinny zadbać także o właściwą odzież. Nie są wskazane ubrania wykonane z materiałów grubych, nieprzepuszczających powietrza, takich jak poliester. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą ubrania lekkie, zwiewne, wykonane z bawełny lub lnu, które pozwalają skórze oddychać i dobrze wchłaniają parę wodną.

Preparaty przeciwpotne

Oczywiście codzienna higiena to również stosowanie odpowiednich preparatów neutralizujących nieprzyjemne zapachy. W przypadku potliwości określonych miejsc na naszym ciele warto sięgać po środki, takie jak np.: Undofen Spray, Iwostin Aspiria czy Vichy antyperspirant.

Botoks

Specjalistyczną metodą na walkę z nadmiernym poceniem się jest zabieg z wykorzystaniem botoksu. Wstrzykuje się go bardzo cienką igłą pod skórę, w miejsca w których wydzielanie potu jest największe. Botoks blokuje przekaźnictwo nerwowe, dlatego też te gruczoły, które są odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie potu nie dostają sygnału do reakcji .

Zmiana diety i nawyków żywieniowych

Produkty, z których powinny zrezygnować osoby borykające się z hiperhydrozą to przede wszystkim produkty rozgrzewające, takie jak czosnek, imbir, cebula czy chili. Mogą one dodatkowo potęgować nieprzyjemny zapach, dlatego też warto zamienić je na zdrowe i soczyste warzywa oraz owoce, takie jak arbuzy, cytrusy, ogórki i jagody.