Jak walczyć z alergią u dzieci?

Alergia to niewspółmierna reakcja organizmu na substancje, które dla większości ludzi są zupełnie nieszkodliwe. Tendencja do uczuleń jest dziedziczna, ale rodzice nie przekazują dzieciom w genach uczulenia na konkretne alergeny. Kiedy u maluchów pojawiają się reakcje alergiczne, warto działać.

Łagodzenie reakcji alergicznych u dzieci jest trudniejsze niż zmaganie się z uczuleniami u dorosłych, ponieważ nie wszystkie dostępne leki mogą być stosowane u maluchów. Wyjątek stanowi lek Hitaxa, który został stworzony właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach.

Istnieją co prawda metody odczulania organizmu na konkretne alergeny, ale są one kosztowne i wymagają powtórzenia. Trudno jednak inaczej wyleczyć się z alergii. W okresach pylenia różnych gatunków traw, kwiatów i drzew trzeba zmagać się z zaczerwienionymi oczami, łzawieniem i uciążliwym katarem. W takich okresach warto sięgać po leki, których działanie złagodzi intensywność alergii. Dorośli mogą zażywać wówczas znanego preparatu Zyrtec, a dzieciom zaleca się stosowanie leków takich jak Hitaxa. Są one bezpieczniejsze dla młodego organizmu, mogą je stosować dzieci już w wieku 12 lat. Ponadto tabletki szybko rozpuszczają się w jamie ustnej i mają bardzo przyjemny, owocowy smak. Hitaxa złagodzi również swędzenie skóry i podniebienia, a także pokrzywkę.

Leki z apteki z pewnością będą bardzo pomocne w łagodzeniu alergii, ale istnieją również dobre praktyki, które warto stosować w przypadku uczuleń u dzieci. Jeśli maluch cierpi na nietolerancję jakiegokolwiek składnika pokarmowego — absolutnie nie powinno go jeść. Gdy mamy do czynienia z alergią na sierść, nie pozwalajmy domowym zwierzętom wchodzić do pokoju dziecka. Przy alergii na roztocza należy pozbyć się wszelkich przedmiotów, które gromadzą kurz: bibelotów na pułkach, ciężkich zasłon, dywanów. Warto również zainwestować w specjalną pościel.