Wagi hakowe – poradnik dla potencjalnego nabywcy

Wagi hakowe to jak wiemy, urządzenia służące do ważenie przedmiotów, które zawieszane są na specjalnym haku. Maksymalny udźwig tych narzędzi pomiarowych może wynosić od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Nie trudno więc domyślić się, że tego typu asortyment znajduje swoje zastosowanie w obrębie rozmaitych gałęzi przemysłu oraz handlu.

Omówienie wszystkich poszczególnych form zastosowania wag hakowych trwałoby bardzo długo, dlatego zamiast zajmować się wyliczaniem, spróbujmy skoncentrować uwagę na aspektach dotyczących kwestii technicznych. Za przykłady niech posłużą nam wagi hakowe marki Steinberg Systems, znajdujące się w ofercie firmy Emaks.

Na co zwrócić uwagę

Pierwszym i chyba najbardziej podstawowym parametrem wartym uwagi, jest wspomniany we wstępie, maksymalny udźwig. Rozpiętość w tej materii jest na tyle duża, że każdy kto planuje zakup hakowej wagi wiszącej, bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Drugą istotną wartość stanowi tzw. podziałka, określająca dokładność z jaką urządzenie wyświetlać będzie wartość pomiaru. W tym przypadku również powiedzieć można o sporym przedziale zakresów, wynoszącym od kilkuset gramów do kilku kg. Co więcej niektóre z modeli oferują możliwość zmiany pomiędzy wartością podziałki.

Kolejną sprawę wartą przestudiowania stanowi sposób zasilania wagi hakowej. Warto zwrócić uwagę na ten parametr w przypadku gdy rozważamy możliwość użytkowania urządzenia w terenie, czyli mówiąc krótko gdy konieczna jest mobilność. Niektóre modele wyposażono bowiem w akumulator, który po naładowaniu, niezależnie od zewnętrznego źródła zasilania, zapewni nawet kilkaset godzin pracy.

Oczywiście jak przystało na współczesne urządzenia pomiarowe, wagi hakowe dysponują również dodatkowymi funkcjami. W przypadku poszczególnych modeli sprawa wyglądać może zgoła inaczej, jednakże śledząc uważnie ich opisy, znajdziemy m.in. takie funkcje jak: zerowanie, tarowanie, sumowanie ciężaru przedmiotów, zapisywanie wyniku, automatyczne wyłączanie czy np. zmiana dokładności ważenia.

Niektóre z wag wiszących dostępne są w zestawach, zawierających dodatkowy asortyment. Najczęstszym przypadkiem jest tu pilot, umożliwiający zdalne starowanie urządzeniem, co w praktyce zapewnia wygodę podczas obsługi sprzętu ze znacznej odległości.

Co jeszcze warto wiedzieć

Skoro poznaliśmy już wstępnie zakresy, wartości oraz parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru wagi hakowej, przyszedł czas na rozpatrzenie oraz rozwianie pewnych wątpliwości.

Pierwszą kwestią, którą wymagałoby poruszyć jest obawa przed tym, czy konkretna waga hakowa nie ulegnie uszkodzeniu. Stosując się do określonych parametrów, przypisanych konkretnemu urządzeniu, możemy być pewni, że żadnego rodzaju nieszczęśliwa przygoda nie będzie miała miejsca. Gwarancją takiego stanu rzeczy, jest solidna konstrukcja oraz materiały, z których stworzone zostały kluczowe podzespoły. Mowa tu oczywiście o haku oraz szekli, które w przypadku urządzeń marki Steinberg Systems, wykonane są ze stali galwanizowanej.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonywana jest obudowa. Tutaj gwarancję solidności stanowi aluminium odlewane ciśnieniowo.

Drugą sprawą niech będzie fakt czytelności wskazanej wartości pomiarowej. W tym przypadku również możemy być spokojni gdyż nad wskazaniami swoją pieczę trzymają wysokiej klasy wyświetlacze typu LCD lub zależnie od modelu – LED.

Uwagi końcowe

Każdy kto planuje, rozważa lub też podjął decyzję względem zakupu wagi hakowej, powinien mieć na uwadze wszystkie wymienione wcześniej niuanse. Oczywiście są to kwestie najbardziej elementarne, jednakże ukierunkowując je na mnogość preferencji użytkowników – niezwykle ważne. Szeroką ofertę, obfitującą w różnorodność wag wiszących znaleźć można pod adresem: http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *