Użyteczne dodatki do nagrobków

Nagrobek to doskonały sposób na upamiętnienie zmarłej osoby. Nie dziwi więc, że coraz więcej Polaków przykłada wagę do jego wykonania. Z cmentarzy powoli znikają niskiej jakości pomniki z lastryko, które wypierają nagrobki granitowe i marmurowe. Sporą popularnością cieszą się też pasujące do nich dodatki, mające nie tylko walory estetyczne, ale są także użyteczne.

Wazony i misy

Wiosna i lato to czas, kiedy na polskich cmentarza pojawiają się kwiaty – zarówno te nadające się do posadzenia, jak i cięte. Wybierając nagrobek warto już na etapie projektu uwzględnić dwa niezbędne do ich przechowywania dodatki – wazony i misy. Co wziąć przy tym pod uwagę? Przede wszystkim ich kształt i głębokość. W przypadku mis najlepiej sprawdzą się te głębokie, przypominające doniczki. Dlaczego? Kwiaty potrzebują sporo ziemi. W płytkiej misie po prostu nie będą rosły. Z kolei szukając wazonu skup się pojemności. Uniwersalne będą wazony stożkowe lub te w kształcie urny. A co gdy nie pomyślało się o wazonach i misach zamawiając nagrobek? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z zakładem kamieniarskim, np. http://nagrobki-granitex.pl domówić akcesoria. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są również wazony metalowe i te wykonane z brązu.

Ławki

Ławka to bardzo użyteczny dodatek. Dlaczego? Groby odwiedzają bliscy w różnym wieku. Ławka przyda się zwłaszcza tym starszym, którzy ze względu na wiek lub problemy zdrowotne nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie stanie, np. w czasie mszy odprawianej z okazji Wszystkich Świętych. Jaką wybrać? Ławki drewniane i metalowe cieszą się największym zainteresowaniem. Kupując warto uwzględnić te zawierające dodatkowe oparcie. Popularne są również ławki mające dodatkowy schowek zamykany na klucz. Można umieścić w nim rzeczy niezbędne do czyszczenia i pielęgnacji nagrobka – gąbki, ściereczki, płyny, a także konewki do nabierania wody z cmentarnego kranu.

Lampiony

Polacy docenili wielofunkcyjność kamiennych lampionów. Te akcesoria są świetną ozdobą – wyglądają bardzo stylowo (zdecydowanie lepiej niż plastikowe znicze), a do tego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne (mrozy, śnieg, wiatr, deszcz), dzięki czemu spełniają swoje zadanie przez cały rok. To sprawia, że ich wybór to przede wszystkim dobra decyzja z ekonomicznego punktu widzenia – lampiony to zakup na lata. Oprócz tego pomagają one zachować resztę nagrobka w świetnym stanie. Kontakt z woskiem negatywnie wpływa na granit i marmur. Zabezpieczenie w postaci lampionu pozwoli zachować go w dobrej kondycji zdecydowanie dłużej.