co na gardło

Jak ustrzec się od choroby zimą?

Zima to okres, w którym o chorobę bardzo łatwo, zwłaszcza teraz, kiedy częściej świeci słońce i może nam się zdawać, że lżejsze ubranie nie zaszkodzi. Właśnie takie słoneczne dni mogą doprowadzić do tego, że przeziębimy się i trzeba będzie szukać co na gardło będzie najlepsze.

Co na gardło?

Pierwszym objawem przeziębienia czy ogólnie, choroby, może być drapanie w gardle, które może być bardzo dokuczliwe. Oczywiste jest, że nikt nie chce być chory i kiedy czujemy już pierwsze symptomy, powinniśmy jak najszybciej zacząć to zwalczać. Po pierwsze, lepiej zapobiegać, niż leczyć! Dlatego nawet, jeśli zdaje nam się, że będzie ciepło, bo przecież świeci słońce, to pamiętajmy o tym, by wziąć coś na szyję. Dzięki temu uchronimy nasze gardło od przewiania i nie będziemy musieli się leczyć. Niestety, jeśli jednak gardło zacznie drapać, należy je odpowiednio nawilżać. Pijmy dużo wody (ale nie zimnej!), herbaty z miodem i cytryną. Warto sięgać także po nawilżacze powietrza, bo zimą wilgotność powietrza spada ze względu na grzejące kaloryfery. Ponadto, pomocne będą tabletki do ssania z miodem, witaminą C, szałwią czy podbiałem. W aptece z pewnością będzie wybór, a farmaceuta podpowie co na gardło pomoże najlepiej.

 

Odpowiednia dieta

Choroba zimą może być bardzo dokuczliwa, dlatego warto zacząć od zmiany diety. Z pewnością chorobom będzie sprzyjać dieta, która uboga jest w minerały i witaminy, czyli np. taka, która składa się w głównej mierze z samego mięsa, bądź mocno przetworzonych produktów. W czasie zimy warto sięgać po kiszonki, surowe warzywa i owoce, miody i soki z owoców. Te produkty bogate są w wiele witamin, ale także uzupełniają florę bakteryjną jelit, która również wpływa na samopoczucie. Kiszonki są bardzo ważne w diecie, zwłaszcza w przypadku brania antybiotyków. Kiedy wyjałowimy organizm ze wszystkich bakterii, możemy na nowo zacząć chorować. Kiszonki i jogurty pomogą zatem uzupełnić brakującą florę bakteryjną.

 

Zahartuj swoje ciało!

Choć ubieranie się zbyt lekko może doprowadzić do choroby, to przegrzewanie organizmu także nie będzie dobre. Doskonałym wyjściem z sytuacji będzie w takim razie ubieranie się na cebulkę, dzięki czemu dostosujemy ubranie do panujących warunków atmosferycznych. Dobrym sposobem będzie również ćwiczenie na wolnym powietrzu. Choć zimą dokucza smog, nie powinniśmy unikać wychodzenia z domu. Jeśli zaopatrzymy się w maskę antysmogową, to będziemy mogli uprawiać sport, wzmacniając tym samym odporność.