DARKOMP

Urządzenia do usuwania wilgotności z powietrza

Aby usunąć nadmierną wilgotność z powietrza, należy użyć specjalnych urządzeń – osuszaczy. Specjalny ich rodzaj – osuszacze ziębnicze – znajdują zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z urządzeń do usuwania wilgotności z powietrza oraz charakteryzujemy jeden z ich rodzajów – osuszacze ziębnicze do sprężonego powietrza. Zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje osuszaczy ziębniczych?

Urządzeniem służącym do usuwania wilgoci z powietrza jest osuszacz ziębniczy, dzięki któremu możliwe jest schłodzenie powietrza do temperatury bliskiej temperaturze zamarzania wody, co doprowadza do skroplenia wilgoci zawartej w powietrzu. Jest ona zbierana w separatorze wody i odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Wyróżnia się dwa rodzaje takich osuszaczy – osuszacze ziębnicze powietrza atmosferycznego oraz osuszacze ziębnicze sprężonego powietrza.

W naszym artykule skupimy się na tych drugich, często wykorzystywanych w przemysłowych lub warsztatowych aplikacjach, wymagających odpowiednio osuszonego sprężonego powietrza. Osuszacz ziębniczy sprężonego powietrza jest często stosowanym elementem układu uzdatniania powietrza wytwarzanego przez sprężarkę.

Cechy osuszacza ziębniczego

Działanie osuszacza ziębniczego polega na wychwyceniu wody w postaci gazowej i jej zmianie w ciecz poprzez odprowadzenie do zbiornika lub kanalizacji. Na rynku urządzeń do usuwania wilgotności z powietrza można wyróżnić osuszacze ziębnicze do sprężonego powietrza, które przypominają lodówkę, a ich elementami są: sprężarka (kompresor), wentylator i dwa powietrzne wymienniki ciepła, przypominające chłodnice. Stosuje się w nich wymienniki ciepła dwóch typów: powietrze-powietrze oraz powietrze-zamrażanie. Dzięki schłodzeniu powietrza do temperatury bliskiej zeru powodują skroplenie wilgoci w powietrzu, pozwalając na usunięcie jej ze sprężonego powietrza. Tego rodzaju osuszacze ziębnicze wykorzystuje się do zwiększenia żywotności narzędzi i urządzeń pneumatycznych. Nie trzeba w nich uzupełniać czynnika, a jedynie regularnie czyścić filtr powietrza. Charakteryzują się znakomitą wydajnością w wąskim zakresie wilgotności (najlepiej ponad 80%) i temperatury (ok. 30°C). Warto dodać, że maksymalna wydajność osuszacza ziębniczego wynosi 70 000 litrów powietrza na minutę.

„W poszukiwaniu odpowiedniego osuszacza ziębniczego warto rzucić okiem na naszą ofertę, w której znajdują się urządzenia wyprodukowane przez włoskie firmy OMI oraz ATS przy zachowaniu rygorystycznych norm jakości i bezpieczeństwa. Zajmują one niewiele miejsce w pomieszczeniu, a użycie środka chłodzącego R 134a sprawia, że są przyjazne dla środowiska” – zapewnia doradca klienta ze sklepu DARKOMP, w którego szerokiej ofercie można znaleźć m.in. urządzenia do uzdatniania powietrza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *