Jak uniknąć zacięć w niszczarce?

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie stanęłaby w sytuacji, gdy koniecznym jest pozbycie się dokumentów w taki sposób, by nie trafiły one w niepowołane ręce. Mogą to być zarówno dokumenty domowe, jak i firmowe. Stosowane niegdyś ręczne darcie dokumentów nie jest niestety skuteczne.

Obecnie wykorzystywane są w tym celu różnego rodzaju niszczarki dokumentów. Rynek niszczarek jest bardzo szeroki. Spotkać można niszczarki o różnych parametrach. Takie do wykorzystania w warunkach domowych oraz takie do wykorzystania w biurach czy profesjonalnych firmach zajmujących się utylizacją dokumentów – zarówno papierowych, jak i tych zapisanych na nośnikach elektronicznych. Wybierając niszczarkę dostosowaną do naszych potrzeb będziemy mieli pewność, że sprzęt taki nie ulegnie za szybko awarii i długo nam posłuży. Zdarza się jednak, że mimo staranności wyboru takiego sprzętu, niszczarka ulega awarii. Najczęściej spotykanym problemem związanym z użytkowaniem niszczarek dokumentów jest zacięcie się papieru. Jak uniknąć tego problemu i co zrobić w sytuacji gdy już się pojawi? Oto kilka wskazówek.

Przed pierwszym uruchomieniem niszczarki dobrze jest zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu. Wszelkie procedury działania podane w instrukcji minimalizują ryzyko pojawienia się problemów ze sprzętem. Zacięcia niszczarki najczęściej pojawiają się w wyniku niestosowania się do zaleceń zawartych w instrukcji. Problem z zacięciem niszczarki pojawić się może w przypadku przekroczenia pojemności danego sprzętu. Inną przyczyną zacięć może być również zbyt rzadkie opróżnianie pojemnika na ścinki. Pełny pojemnik nie pozwala na „opadanie” kolejnych odpadów, co z kolei powoduje zacięcie się papieru pomiędzy ostrzami. Przyczyną zacięć mogą być również uszkodzenia wynikające z zanieczyszczeń osiadających na mechanizmach niszczarki. Do najczęściej występujących zacięć mechanizmu niszczarki przyczyniać się mogą różnego rodzaju elementy metalowe, które dostały się do niszczarki wraz z papierem. Jeśli niszczarka nie posiada funkcji niszczenia zszywek czy spinaczy to dobrze jest przed włożeniem do niszczarki dwa razy przejrzeć niszczone dokumenty, w poszukiwaniu tychże elementów.

Jak postępować w przypadku zacięcia? Przede wszystkim zachować spokój. Absolutnie wykluczone są próby usunięcia zacięcia poprzez wsuwanie palców lub też innych przedmiotów do miejsca wejścia papieru. Najbezpieczniej jest sięgnąć do instrukcji obsługi. Zazwyczaj w przypadku zacięcia zalecane jest, by przełączyć urządzanie na tryb cofania i uruchomić je. Takie działanie pozwoli na to, by wysunąć zacięty papier o 2-3 cm. Następnie należy uruchomić urządzenie w normalnym trybie niszczenia, a zacięcie powinno zostać usunięte. W przypadku, gdy zacięcie jest wynikiem przekroczenia pojemności sprzętu, bezwzględnie należy usunąć nadmiar kartek. Usuwamy kartki, które przeszły przez ostrza tnące dalej niż do połowy. Usuwanie kartek ułatwić może kilkukrotne cofanie i uruchamianie niszczenia.

Jak widać przy prawidłowym użytkowaniu sprzętu zacięcia papieru są przypadkami jednostkowymi. Jeśli zależy nam by wyeliminować problemy związane z cofaniem i ponownym uruchamianiem sprzętu, warto wybierać niszczarki, które wyposażone są w technologię antyzacięciową.

Nie wiesz jaka niszczarka dokumentów będzie odpowiednia do twoich potrzeb? Zajrzyj na stronę www.niszczarkawallner.pl gdzie znajdziesz charakterystykę niszczarek firmy Wallner, które są sprawdzają się zarówno w biurze jak i gospodarstwie domowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *