Umowa pożyczki

Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Wiadomo nie od dziś, że zawieranie umów kredytowych i pożyczkowych jest stresujące. Połowa ankietowanych przyznaje, że nie przeczytała dokładnie umowy przed jej podpisaniem. Wielu z nas sprawdza jedynie czy zgadza się przyznana kwota pożyczki i wysokość wyliczonej raty. Wiele osób, dopiero po zawartej transakcji siada wygodnie w fotelu i przegląda, na co wyrazili już zgodę, inni o zgrozo, nie czytają umów wcale. Bardzo często umowy wydają się nam zbyt obszerne, za bardzo zawiłe, a działanie pod presją czasu nie wychodzi nam na dobre. Postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę wczytując się w umowę pożyczki.

Umowa pożyczki a umowa kredytu

Zgodnie z definicją pojęć pożyczka i kredyt, umowa kredytowa zawsze musi być zawarta na piśmie, a pożyczki niekoniecznie, jeśli dotyczy niskich kwot. Oczywiście, gdy zaciągamy pożyczkę w legalnie w działającej instytucji finansowej, to zawsze otrzymamy wniosek i umowę do podpisu, choćby dotyczyło to pobranych 100 zł. Zarówno umowa pożyczki, jak i kredytu, musza zawierać niezbędne informacje dotyczące stron oraz samego zobowiązania. Jakie dokładnie? O tym poniżej!

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

  • Kwotę pobranej pożyczki.
  • Okres i zasady spłaty, wraz z harmonogramem spłaty w przypadku pożyczki ratalnej.
  • Dane instytucji finansowej oraz pożyczkobiorcy.
  • Wysokość oprocentowania (warunki dotyczące zmiany oprocentowania) oraz wszystkich dodatkowych kosztów naliczonych przez pożyczkodawcę.
  • Informacja o odstąpieniu od umowy pożyczki wraz z wzorem takiego odstąpienia.
  • Wysokość odsetek karnych oraz informacja, czym skutkuje nie wywiązanie się z obowiązku spłaty pożyczki.
  • Forma zabezpieczenia pożyczki, jeżeli dotyczy.
  • Informacja o możliwości wcześniejszej spłaty pożyczki.
  • Możliwość rezygnacji z pożyczki w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy.
  • Wysokość RRSO.

Na co zwrócić szczególną uwagę zawierając umowę pożyczki?

Sprawdźmy czy zgadza się kwota, o którą zawnioskowaliśmy. Może się bowiem okazać, że wnioskowaliśmy o 20 000 zł i zgodziliśmy na wysokość raty, a przy przelewie otrzymamy 3 000 zł mniej, bo nie poinformowano nas o prowizji, pobieranej automatycznie w dniu uruchamiania pożyczki. Dokładnie wczytajmy się, czy nie zmieniła się wysokość rat. Zawsze zweryfikujmy cały harmonogram spłaty, a nie tylko pierwszą ratę, jeśli nie są one stałe. Przeliczmy raty razy ilość miesięcy spłaty i sprawdźmy nasz realny koszt zobowiązania. Możemy tez oprzeć się na wysokości RRSO, ponieważ jest to całkowity koszt naszego zobowiązania.

Ważna jest informacja o wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie i to, po jakim czasie zostaną one naliczane. Mimo, że zawsze sumiennie podchodzimy do wszystkich rachunków, lepiej zweryfikujmy, czym grozi niespłacenie całej kwoty w terminie. Nawet, jeżeli nie chcemy korzystać z takiej możliwości, warto także sprawdzić czy i kiedy będzie możliwa wcześniejsza spłata naszego zobowiązania. Zdarza się, że firmy pożyczkowe naliczają sobie dodatkowe opłaty przy wcześniejszej spłacie.

Dlaczego warto czytać umowy?

Nie czytałem umowy, bo kwota była niska, bo nie miałem czasu, bo i tak bym tego nie zrozumiał, to najczęściej podawane powody rezygnacji z przeanalizowania umowy pożyczki przed jej podpisaniem. Oczywiście żaden powód nie jest wystarczający, a sprawa jest zbyt poważna, aby podchodzić do tematu z aż taką nierozwagą. Pomijając już fakt, że oszustwa nadal się zdarzają, to nawet, jeśli już kiedyś zaciągaliśmy zobowiązanie w danej instytucji, jeżeli sprawdziliśmy dokładnie firmę przed pożyczeniem, to warto czytać umowy, aby wychwycić ewentualne błędy wynikające z czystej pomyłki.

Jest wiele kwestii, o których powinniśmy pamiętać przy zawieraniu umów pożyczkowych. Wcale nie musimy być specjalistami w dziedzinie finansów, żeby zrozumieć umowę pożyczki, dlatego warto poświęcić chwilę i przeanalizować ją punkt po punkcie. Jeśli pewne kwestie będą dla nas niezrozumiałe, mamy prawo dopytać się doradcy lub konsultanta telefonicznego. Polecamy również sklepzkasa.pl, to blog, który rozwieje wiele naszych wątpliwości oraz podpowie gdzie i jak pożyczać bezpiecznie i tanio.