Jak ułatwić sobie odśnieżanie chodnika?

Gdy spada pierwszy śnieg, zwykle rozpoczyna się pełen utrapienia okres codziennego odśnieżania posesji. Wówczas niecierpliwią się nie tylko właściciele małych ogródków, w których trzeba regularnie odśnieżać podjazd  dla auta oraz okolice drzwi wejściowych do domu. Szczególny powód do irytacji mają zarządcy nieruchomości zlokalizowanych w przestrzeniach o charakterze miejskim.

Jeśli wokół kamienicy, bloku lub jakiegokolwiek innego budynku, którego jesteśmy właścicielami lub zarządcami, znajduje się ciąg komunikacyjny użyteczności publicznej, (czyli najczęściej: chodnik dla pieszych), wówczas to na nas ciąży obowiązek usuwania z niego lodu i śniegu. Zaniedbanie tego obowiązku grozi tym, że poniesiemy karną i finansową odpowiedzialność za szkody, jakich dozna osoba poszkodowana w związku z poruszaniem się po śliskiej nawierzchni.
Aby ułatwić sobie pracę, warto zaopatrzyć się w wygodne narzędzia służące do szybkiego usuwania skutego lodu i nadmiaru śniegu. W sklepach z wyposażeniem ogrodów oraz akcesoriami budowlanymi znajdziemy łopaty, odśnieżarki i pojemniki na piasek i sól, którymi można posypywać nawierzchnie.

Wybierając łopatę, zwróćmy uwagę na to, aby była ona wygodna i poręczna: powinna mieć szeroką rękojeść, dobrze przymocowaną do trzonka. Krawędzie łopaty nie powinny być ostre ani wykonane z metalu: uderzając nimi o chodnik, zniszczymy jego nawierzchnię.
Do odśnieżania, warto zakładać rękawice z gumową warstwą ochraniającą wnętrze dłoni przed powstawaniem bolesnych odcisków.

hdpe

Do sprawnego odśnieżania, potrzebne są szerokie łopaty i wytrzymałe pojemniki  na piasek i sól.

Na zdjęciu: pojemnik z odpornego na silne mrozy tworzywa sztucznego (HDPE) Fot. Eco-Market

Kupno piasku, soli lub gresu sypkiego powinna zostać przez nas przeprowadzona jeszcze wtedy, gdy nie ma mowy o opadach śniegu. Wówczas najłatwiej będzie o dostępność tego surowca u dystrybutorów. Gdy spada pierwszy śnieg, sklepy dostarczające tego typu surowca przeżywają prawdziwe oblężenie. Podobnie jest z pojemnikami na piasek i sól: najłatwiej o niską cenę i dobrą dostępność towaru jeszcze przed sezonem zimowym. Wybierając pojemnik na piasek lub sól zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiały jest  wykonany. Obecnie, najczęściej spotykane pojemniki na piasek i sól są tworzone z granulatu najwyższej jakości: jest to tworzywo sztuczne odporne na działanie trzaskających mrozów, promieniowania słonecznego i uszkodzeń mechanicznych.
Pojemniki tego typu szybko wyparły tradycyjne skrzynie drewniane, w których sól w ogóle nie mogła być przechowywana, piasek zaś szybko ulegał zawilgoceniu. Drewniane skrzynie na piasek charakteryzowały się zresztą niską żywotnością i obecnie są polecane tylko w tych miejscach, gdzie potrzeby są niewielkie: do małych domków jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni przeznaczonej do odśnieżania.

zbiorniki

Lekka plastikowa pokrywa, którą po otwarciu stoi stabilnie w pozycji pionowej

to bardzo ważny element w skrzynkach na piasek i sól. Fot. Eco-Market.pl 

Nowoczesne pojemniki na piasek i sól konstruowane są w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć wygodę użytkownika: mają specjalne otwory, dzięki którym wsuwanie ich na wózek widłowy jest prostsze. Są też wyposażone w uchwyty boczne, dzięki  którym możliwe jest łatwe przenoszenie pojemnika z miejsce na miejsce. Ciekawym rozwiązaniem jest także to, że mają wbudowane otwory dolne, dzięki którym można sterować ilością dozowanego surowca. Kupując pojemnik, zwróćmy uwagę, aby w jego konstrukcji znajdowało się jak najmniej elementów podatnych na korozję. Zawiasy i zamki, w które wyposażone są pojemniki, powinny być pokryte substancją ochraniającą przed rdzewieniem.

na-zamek

Pojemnik przeznaczony do użytku domowego, z zasuwką zamykaną na kłódkę i otworem dolnym,

ułatwiającym dozowanie pożądanych ilości piasku lub soli. Zdj. eco-market.pl

Aby mieć pewność, że kupujemy towar dobrej jakości, który posłuży nam przez lata, należy skierować się do sprawdzonych dystrybutorów, specjalizujących się w dostarczaniu klientom markowych sprzętów ogrodowych. Kupując pojemniki w supermarkecie, zwykle nie jesteśmy do końca pewni jaka jest gęstość ścianek pojemnika oraz jak tak naprawdę będą sprawowały się jego zawiasy po jednym sezonie.