Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – gdzie i za ile możesz kupić polisę we Wrocławiu?

Czy posiadacz motoru, który nie ma prawa jazdy, może wykupić ubezpieczenie swojego pojazdu? Jeśli jesteś właścicielem jednośladu, ale jeszcze nie możesz go legalnie prowadzić, to ten tekst jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak wykupić obowiązkowe OC oraz inne produkty ubezpieczeniowe.

Czy motor garażowany musi mieć OC?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju każdy pojazd – zarówno samochód, jak i motor – musi mieć wykupione OC. Oczywiście istnieją wyjątki – jednym z nich są kampery, zakwalifikowane do kategorii pojazdów specjalnych. Ich właściciele mogą wykupić OC na krócej (minimum 30 dni), na przykład na czas sezonu, a następnie przez resztę roku, gdy pojazd nie jest użytkowany, nie ma obowiązku posiadania OC. W przypadku motorów natomiast ten wyjątek na tę chwilę nie obowiązuje (mimo faktu, iż pojazdy te też są użytkowane sezonowo), w związku z czym musimy wykupić OC.

Brak prawa jazdy a OC

Zgodnie z powyższym nawet jeśli nie mamy prawa jazdy, a właśnie zakupiliśmy motor, konieczne jest zawarcie umowy na OC. Okazuje się jednak, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są skore oferować takie rozwiązanie i to pomimo faktu, iż tak naprawdę ubezpieczamy pojazd, a nie jego właściciela. W dokumentach musimy jednak wskazać głównego kierowcę motocykla, gdyż na podstawie jego historii będzie wyliczana składka ubezpieczeniowa. Co gdy nie jesteśmy w stanie wskazać głównego kierowcy? Zawarcie OC nadal jest możliwe, ale prawdopodobnie będzie droższe.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

Koszt OC dla właściciela pojazdu, który nie ma prawa jazdy, może się różnić od wyliczeń dla kierowcy, które je posiada. Składka OC jest wyliczana na podstawie charakterystyki pojazdu (jego marki, wieku, przebiegu, pojemności silnika itp.) oraz historii kierowcy. Jeśli jednak nie wskażemy głównego kierowcę, to towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę parametry motocykla oraz miasto, w którym pojazd będzie ubezpieczony. Z oczywistych względów nie będziemy mogli skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę i choćby z tego powodu ubezpieczenie OC motocykla do osoby bez prawa jazdy będzie droższe. TU biorą pod uwagę również wiek właściciela – dla młodej osoby, która dopiero ukończyła 18. rok życia, OC także będzie droższe. Jeśli młoda osoba jest w trakcie uzyskiwania prawa jazdy, nie warto nie podawać głównego kierowcy, ponieważ w większości wypadków OC będzie nas więcej kosztowało. Składka OC dla motocykla zazwyczaj zaczyna się od 100 zł rocznie. Dla osoby bez prawa jazdy może wynieść kilkaset złotych.

Dodatkowe ubezpieczenia motocykla

Poza OC motocykl można również ubezpieczyć w ramach AC (Autocasco), jednak jest to rozwiązanie znacznie droższe niż OC. Dlaczego? Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują ryzyko wystąpienia szkody, które dla motocykli jest wysokie. Każda poważniejsza kolizja może oznaczać szkodę całkowitą, do tego części zamienne dla motocykli są dość drogie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje Autocasco, ale jest on na tyle drogie, że niewiele osób w Polsce się na nie decyduje.

 

Nie masz prawa jazdy, ale jesteś właścicielem motoru i musisz go ubezpieczyć? Skontaktuj się z naszymi agentami we Wrocławiu. W Eurofinance oddział Wrocław  znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę, dzięki czemu za OC zapłacisz naprawdę niewiele.