Kraina Barw

Typy tapet i ich charakterystyka

Sporo jeszcze osób kojarzy tapety wyłącznie jako długie pasy ozdobnie zadrukowanego papieru, którym pokrywa się ściany w celach dekoracyjnych. Obecnie jednak do wyboru mamy znacznie więcej rozwiązań technologicznych. Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że tapety papierowe, choć wciąż są dostępne na rynku, pojawiają się we wnętrzach o wiele rzadziej. Co więc oprócz nich możemy jeszcze rozważyć?

Najtańsze

Na wstępie warto tylko zaznaczyć, że tapety papierowe wciąż znajdują zwolenników, przede wszystkim z uwagi na ich niewysoką cenę. Wybierać możemy co prawda spośród tysięcy pięknych wzorów, jednak należy się spodziewać, że stosunkowo szybko wyblakną one pod wpływem promieniowania UV. Tapety papierowe nie są zbyt odporne także na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym trudno je czyścić tak, by nie zostawić widocznych śladów. Stosuje się je raczej w pomieszczeniach mniej intensywnie eksploatowanych, takich jak sypialnie lub garderoby. Nastręczają też sporo kłopotu podczas zarówno montażu, jak i demontażu.

Najpopularniejsze

Trzeba je bowiem pokryć klejem, a następnie nieco odczekać, zachowując identyczny czas owego czekania dla każdego kolejnego pasa tapety. Przy późniejszym zrywaniu kawałki papieru lubią zaś pozostać na ścianie, skąd trzeba je później zdrapać. Problemy te nie występują natomiast w przypadku tapet na flizelinie, czyli syntetycznym włókninowym podkładzie. Takie tapety nie rwą się i nie marszczą, znacznie wygodniej się więc je nakłada (pokrywając klejem nie tapetę, lecz ścianę); odchodzą też w jednym kawałku, gdy chcemy się ich pozbyć. Warstwa flizeliny poprawia termiczną i akustyczną izolacyjność ściany, a także pozwala skutecznie zamaskować ewentualne niedoskonałości jej powierzchni (w tym rysy nawet do 4 mm!).

Najtrwalsze

Z tym ostatnim zadaniem doskonale radzą sobie również tapety ze spienionego winylu. Odporne na wilgoć i ogień, mogą zostać użyte w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Jeszcze bardziej wytrzymałe są tapety z tzw. winylu płaskiego, którym niestraszne także ścieranie albo różnego rodzaju zadrapania. Z powodzeniem stosuje się je chociażby w przedpokojach i przestrzeniach gospodarczych. W przeciwieństwie jednak do pierwszego rodzaju tapet winylowych wymagają idealnie płaskiego podłoża, ponieważ są dość cienkie.

Z fakturą

Grubsze i zarazem odporne na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych są za to tapety z włókna szklanego. Raz położone na ścianę będą w stanie wytrzymać nawet do 30 lat (trudno się je przy tym niestety demontuje), często wybierane są więc jako ozdoba wnętrz w budynkach użyteczności publicznej. Co istotne, można je wielokrotnie malować, podobnie jak znacznie tańsze od nich tzw. raufazy (niem. Raufhaser), którymi pokrywa się ściany przede wszystkim w celu nadania im pożądanej faktury.

Tekstylne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tym kontekście okazują się także tapety, których wierzchnia warstwa wykonana jest np. z jedwabiu, lnu, weluru, trawy morskiej lub korka. – „Nie tylko oryginalnie się prezentują, ale też są wyjątkowo przyjemne w dotyku, a w dodatku świetnie tłumią dźwięki, szczególnie te nieprzyjemnie wysokie” – zachwala przedstawiciel sklepu Kraina Barw. Nieco bardziej atrakcyjną cenowo alternatywą będą tutaj tapety tekstylne z włókien sztucznych lub syntetycznych, czyli chociażby wiskozowych bądź polipropylenowych. Zarówno jednak one, jak i te zrobione z naturalnych surowców wymagają okresowo przeprowadzania fachowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *