torby materiałowe

Torby materiałowe a kwestia higieny

Torby materiałowe są coraz częstszym widokiem w supermarketach a także na placach targowych. Jeszcze do niedawna dominowały popularne torby foliowe, jednak sklepy powoli zaczynają wycofywać je ze swojego asortymentu. W tej sytuacji wiele osób woli postawić właśnie na torbę z materiału, która nie tylko jest trwalsza, wytrzymalsza i pozwala przenosić większe ciężary. Taki wybór pochwalany jest przez władze, które robią co mogą by prawo dbało o nasze środowisko i zdrowie. Jeśli chodzi o zdrowie, to musimy pamiętać o tym że sami także musimy o nie dbać. A co to ma wspólnego z torbami na zakupy? Ma sporo, bowiem rzadko dbamy o higienę i czystość akurat tego elementu. Torba po powrocie ze sklepu zazwyczaj ląduje w kącie aż do czasu następnych zakupów, a to błąd.

Higiena to podstawa

W torbie transportujemy głownie żywność np. pieczywo, mięso, ryby, warzywa itp czasem są to też ubrania czy środki chemiczne itd. Torba taka po kilku razowym użyciu jest idealnym środowiskiem do rozwoju rożnego rodzaju drobnoustrojów i bakterii, które mogą roznosić choroby. Mikroorganizmy znajdujące się na warzywach lub mięsie przed ich umyciem mogą przenieść się na np ubrania lub inne produkty. Dlatego też tak ważne jest by torby materiałowe były używane do przenoszenia tylko jednego rodzaju produktów, to znaczy najlepiej powinniśmy mieć kilka toreb- na jedzenie, na ubrania, na środki czystości itd.

Jak wynika z badań niemal 10% ze wszystkich niepranych toreb ma w sobie bakterie E.Coli. Widać więc, że problem jest dość poważny.

Sposoby na czystą i zdrową torbę

Korzystając z kilku prostych rad, możemy sprawić że nasze zakupy będą noszone w czystych torbach a tym samym zminimalizujemy ryzyko zarażenia siebie i naszych dzieci jakąś chorobą. Nie zajmie nam to zbyt wiele czasu, a z pewnością jest warte tych kilku minut z naszego życia.

W celu zadbania o torby materiałowe pamiętajmy o:

  • praniu i prasowaniu bo to jedyny właściwy sposób na pozbycie się bakterii
  • rozważnym pakowaniu produktów, jeśli idziemy na zakupy po ubrania i jedzenie to powinniśmy wziąć dwie osobne osobne torby
  • używaniu foliowych torebek wtedy gdy kupujemy cieknące produkty (np. kiszona kapusta)
  • dokładnym wysuszeniu torby jeśli w trakcie zakupów zamokła

Podsumowanie

Torby materiałowe są bardzo praktyczne i warto zawsze mieć ich kilka przy sobie, warto także pamiętać o radach zawartych w tym artykule i właściwie z nich korzystać. Dzięki temu nie tylko zadbamy o środowisko ale także o własne zdrowie.