Testy płatkowe

Testy płatkowe

Testy płatkowe to rodzaj badania diagnostycznego, przeprowadzanego u osób z podejrzeniem alergii kontaktowej. Polegają one na zaaplikowaniu na skórę pacjenta niewielkiej ilości substancji potencjalnie uczulającej i obserwacji ewentualnych zmian. Odczytu oraz interpretacji wyników dokonuje lekarz alergolog.

Testy skórne płatkowe wykonuje się u osób z przewlekłym zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, jeśli istnieje podejrzenie, że objawy te są spowodowane alergią kontaktową. Do substancji najczęściej wywołujących alergię zaliczają się metale, substancje zapachowe, leki, żywice naturalne i syntetyczne oraz składniki gumy. (1) Dodatkowo, testy płatkowe wykonuje się w podejrzeniach wyprysku atopowego, wyprysku rąk, wyprysku hematogennego, wyprysku pieniążkowatego, potnicowego i zawodowego, atopowego oraz łojotokowego zapalenia skóry, fotodermatozy, zmian zapalnych wokół owrzodzeń podudzi, a także wyprysku na podłożu zastoju żylnego. (2)

Jak przebiegają testy alergiczne płatkowe?

Wykonanie testów płatkowych nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jest to również procedura bezbolesna i bezpieczna (nie wykonuje się jej jedynie na skórze zmienionej chorobowo, u osób chorych na nowotwory, zaś u kobiet ciężarnych są przeprowadzane tylko w wyjątkowych sytuacjach). Polegają one na zaaplikowaniu na skórę pacjenta testowanych substancji w ściśle określonych stężeniach, a następnie na obserwacji ewentualnych zmian – po upływie 2 dni, 3-4 dni oraz 5-8 dni od aplikacji potencjalnych alergenów. (3) W zależności od ich rodzaju, reakcja alergiczna może bowiem pojawić się w różnych odstępach czasu.

Testy płatkowe – odczyt

Po upływie określonego czasu następuje odczyt uzyskanych rezultatów badania. Wyniki testów płatkowych jednoznacznie może zinterpretować jedynie lekarz alergolog. Jednak co do zasady, wyniki testów zapisuje się przy pomocy klasyfikacji opracowanej przez Międzynarodową Grupę Badającą Wyprysk Kontaktowy. Przedstawia się ona następująco:

  • znak – oznacza odczyn ujemny (alergia na dany składnik nie występuje),
  • znak ? oznacza odczyn wątpliwy (bardzo lekkie zaczerwienienie, nieuznawane za dowód alergii),
  • znak + oznacza odczyn słaby (lekki, wyczuwalny przed dotyk obrzęk oraz rumień),
  • znaki ++ oznaczają odczyn silny (rumień, obrzęk, pęcherze),
  • znaki +++ oznaczają odczyn skrajnie nasilony (owrzodzenia, nadżerki, duże pęcherze),
  • NT (not tested) – nie badano,
  • IR (irritand reaction) – odczyn podrażnieniowy (chwilowe podrażnienie na daną substancję, ustępujące po zdjęciu plastrów). (2)

Prawidłowy odczyt testów płatkowych pozwala unikać określonych substancji uczulających, co skutkuje ustąpieniem dokuczliwych objawów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat alergii wejdź na adamed.expert.

Bibliografia:

  1. Śpiewak R., Testy płatkowe („naskórkowe”). http://www.alergologia.org/diagnostyka/86-testy-patkowe-qnaskorkoweq Data dostępu: 06.02.2017 r.
  2. Śpiewak R., Testy płatkowe. Alergologia.biz.pl 2009; 1(1): 1-4.
  3. Gregorius A., Śpiewak R., Porównanie wyników testów płatkowych z zastosowaniem Europejskiej Serii Podstawowej, Polskiej Serii Podstawowej oraz rozszerzonej serii autorskiej w diagnostyce chorych z podejrzeniem alergii kontaktowej. Alergoprofil 2011; 7(3): 26.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *