Tenis ziemny – ciekawostki

Tenis ziemny to nieskomplikowana gra, polegająca na przebijaniu piłki tenisowej na stronę przeciwnika, w taki sposób, by się odbiła na jego połówce. Tenis ziemny może być rozgrywany pojedynczo lub w dwuosobowych zespołach. Gra jest dość prosta, dlatego w tenisa ziemnego często grywają dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

Oczywiście, nie porównujmy poziomu podwórkowego do olimpijskiej gry, która wymaga bardzo dużej ilości ciężkich, wyczerpujących treningów, wdrożenia odpowiedniej diety, nauki techniki i utrzymywania równowagi. Poniżej, opisujemy kilka ciekawostek ze świata tenisa, o których nie miałeś pojęcia, a dla zawodowego tenisisty pełnią ogromną rolę.

Spore znaczenie dla zawodowego tenisisty ma wytrzymałość, rozumiana jako brak objawów zmęczenia, nawet po długotrwałym wysiłku. Jak zapewne, wszyscy się domyślają, łatwym zadaniem nie jest osiągnięcie poziomu, gdzie można ćwiczyć każdego dnia po kilka godzin i w żaden sposób tego nie odchorować. Grunt, to utrzymać taką równowagę ustroju, aby organizm pozyskiwał cenne składniki w czasie oddychania tlenowego, nie doprowadzając tym samym do mikrouszkodzeń mięśni czy zastoju kwasu mlekowego, co zwykle objawia się bólem i sztywnością mięśni, często określanych mianem „zakwasów”.

Każdy tenisista po określonym czasie treningów osiąga swój niepowtarzalny, indywidualny styl, uwarunkowany osobistymi predyspozycjami. Jedni wolą uderzać z końcowej linii, agresywnie uderzając z prawej strony wewnętrzną lub zewnętrzną stroną rakiety, natomiast inni stoją bliżej siatki stosując technikę „serw” albo „wolej”, czyli odbijając piłkę od razu po odbiciu od nawierzchni kortu. Znani są i tacy „spryciarze”, którzy dostosowują styl gry do umiejętności i techniki gry przeciwnika. Tenisiści o masywnej budowie ciała, z reguły bazują na sile swoich uderzeń, wysocy dominują zagrywką, a niscy, są świetnymi graczami, pod warunkiem, że umieją wykorzystać wiedzę dotyczącą taktyki działania.

Najważniejszym i najtrudniejszym uderzeniem w tenisie jest „serwis”.

Tenis ziemny został wprowadzony do dyscyplin olimpijskich w 1896 roku i trwał do 1924 roku. Ponownie wprowadzono go w 1988 roku.

Współczesna wersja gry wzięła zwój początek w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Pierwsze zasady gry zostały spisane natomiast, w 1877 roku. Oczywiście, od tamtej pory wiele się zmieniło. Wprowadzono rozgrywkę tie-break, rozumianą jako dogrywka oraz metodę obserwacji „sokolego oka”, czyli system wyposażony w czujniki i mini-kamery, które bacznie obserwują każdy ruch tenisisty. Pozwalają określić sytuację, gdy piłka uderza w pobliżu którejś z linii.

Najważniejsze rozgrywki tenisa tworzą Wielki Szlem, do którego wchodzą: Australian open, Roland Garros, Wimbledon, US Open. Z każdymi z wymienionych turniejów, związane jest jakieś szczególne wydarzenie. Wimbledon np. jest najstarszym turniejem i rozgrywanym od 1877 roku w Anglii. uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata i odbywa się na pamiątkę zdarzenia, kiedy to, rozegrano pierwszy turniej, by pozyskać środki pieniężne na rozbudowę kortów tenisowych.

Ze względu na szerokie korzyści, jakie płyną z uprawiania tej dyscypliny sportowej, warto rozpocząć treningi tenisa. Do przygotowania posłużyć mogą sklepy internetowe, oferujące odpowiednie wyposażenie. Sklep tenisowy online oferuje dopasowany do wieku i doświadczenia sprzęt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *