Taśma dylatacyjna

Taśma dylatacyjna – do czego służy?

Taśma dylatacyjna jest materiałem stosowanym do wypełniania szczelin dylatacyjnych.

Czym jest dylatacja?

W związku z działaniami różnych sił zewnętrznych (skoki ciśnienia, zmiany wilgotności czy temperatury) możliwe są odkształcenia objętościowe oraz liniowe. Aby je zminimalizować, stosuje się dylatacje, które mają za zadanie oddzielać dane elementy obiektów budowlanych. Jest to niezbędny proces przy wykonywaniu posadzek, przy montażu ścian, paneli, stawianiu ścian.
Istnieje kilka rodzajów dylatacji:

  • dylatacja technologiczna,
  • dylatacja przeciwdrganiowa,
  • dylatacja konstrukcyjna,
  • dylatacja termiczna.

Co to jest taśma dylatacyjna?

Taśma dylatacyjna jest elementem, który służy do wypełniania szczelin dylatacyjnych. Istnieją dwa rodzaje takich taśm. Jedne z nich to taśmy polietylenowe. Posiadają odpowiednie właściwości chemiczne oraz parametry wytrzymałościowe, wykazują wysoką odporność na zawilgocenie, a także niską nasiąkliwość. Inny rodzaj taśm to taśmy uszczelniające przerwy w konstrukcjach żelbetowych i betonowych. Wykonuje się je z polichlorku winylu.

Do czego służy taśma dylatacyjna?

Taśmę dylatacyjną stosuje się przykładowo przy wykonywaniu posadzek czy wylewek. Inną funkcją, jaką może pełnić, jest izolacja akustyczna i cieplna pod panele podłogowe. Materiał taśmy wykazuje dużą elastyczność, dzięki czemu minimalizuje występujące naprężenia. Taśma dylatacyjna wyróżnia się niską przepuszczalnością powietrza, a także brakiem podatności na rozwój mikroorganizmów czy pleśni. Oprócz tego taka taśma jest prosta w użyciu i montażu.

W zależności od grubości warstwy podłogowej wybierana jest odpowiednia grubość taśmy. Standardowe jej wymiary to: szerokość – 15 cm i grubość – 5-8 mm. Rolka produktu to zwykle od 25 do 50 metrów materiału.

Najczęściej stosowanym rodzajem taśmy dylatacyjnej jest taśma brzegowa. Wpływa ona na ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie możliwości powstawania pęknięć. Taśma taka jest prosta w użytkowaniu. Natomiast taśma dylatacyjna z folią chroni przed przenikaniem wody z mieszanki cementowej lub betonowej.

Ceny taśm dylatacyjnych wahają się w zależności od ich wymiarów i rodzaju.