Tania energia

Tania energia dla domu – jak zaoszczędzić na prądzie?

Comiesięczne rachunki za energię elektryczną są największą z opłat, które ponoszą zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Średnio rachunek za prąd gospodarstwa domowego stanowi około dwudziestu procent opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości takich jak opłaty za wodę, ogrzewanie, wywóz śmieci i utrzymanie czystości, a także wiele innych. Właściwie wykonana instalacja elektryczna w domu, a także dobór urządzeń z najwyższą klasą energetyczną są pierwszym krokiem do zmniejszenia Twoich rachunków za prąd. Jednak, warto pamiętać, że jeśli cena za prąd jest

wysoka, to nawet najlepiej zoptymalizowane zużycie energii elektrycznej w domu nie ochroni nas przed dużym rachunkiem za prąd. Co robić i jak zapewnić niskie rachunki za prąd w domu czy mieszkaniu?

Sprawdź ofertę taniego prądu na https://poprostuenergia.pl/

 

Zmiana sprzedawcy prądu – co? jak? za ile?

Obecny rynek energii elektrycznej w Polsce jest jak najbardziej dostosowany do wymogów klientów. Ty, jako użytkownik końcowy energii elektrycznej możesz w każdej chwili zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, jeśli obecna oferta przestała zadowalać Ciebie i Twój portfel. Przed zmianą sprzedawcy prądu warto się zapoznać ze szczegółami obecnej umowy, a dokładnie z punktem związanym z warunkami rozwiązania umowy przed terminem. Choć większości przypadków, najlepszym okresem na zmianę umowy jest zakończenie dotychczasowej, to w szczególnych przypadkach istnieje możliwość rozwiązania starej umowy wcześniej bez ponoszenia kosztów dodatkowych i kar. Sam proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest szybki i “bezbolesny”, gdyż zamiar zawarcia umowy często można zgłosić telefonicznie lub mailowo, a wszystkie formalności są załatwiane przez nowego sprzedawcę. Najczęściej zmiana sprzedawcy trwa do trzydziestu dni od momentu zawarcia umowy.

 

Jak wybrać właściwą taryfę dla swojego domu?

Wybór taryfy jest dokonywany na podstawie typu klienta, gdyż dla gospodarstw domowych i dla przedsiębiorstw istnieją różne taryfy, a także na podstawie sposób i harmonogramów zużycia energii. Dla gospodarstwa domowego, czyli klientów indywidualnych jest przygotowane pięć taryf: G11, G12, G12W oraz G11P i G11E. Najpopularniejszymi spośród nich są dwie pierwsze: G12 i G11. G11 jest taryfą jednostrefową, co znaczy, że cena za prąd na przeciągu całej doby jest dokładnie taka sama, a G12 jest taryfą dwustrefową i wysokości stawki za energię elektryczna są uzależnione od godziny. Odmianą taryfy G12 jest taryfa G12W, której stawki cenowe są uzależnione nie tylko od pory dnia, a także od dnia tygodnia.

 

Jakiego sprzedawcę wybrać i jakie ceny oferuje?

Przed wyborem nowego sprzedawcy energii elektrycznej, warto wstępnie wybrać taryfę, która nas interesuje i na podstawie tego wyboru porównywać oferty różnych sprzedawców. Spośród sprzedawców na polskim rynku szczególnie niskie ceny oferuje sprzedawca Po Prostu Energia. W Po Prostu Energia nie płacisz opłat handlowych, a stawka na kW jest skandalicznie niska, gdyż PPE kupuje prąd bezpośrednio na Towarowej Giełdzie Energii, a także odmiennie od wielu innych sprzedawców w naszym kraju nie dolicza dodatkowych opłat do Twoich rachunków za prąd.