syrop na kaszel suchy i mokry

Syrop na kaszel suchy i mokry

Kaszel zawsze zwiastuje przebytą lub toczącą się w organizmie infekcję górnych dróg oddechowych. Drapiące gardło, spływająca po jego tylnej ściance nieprzyjemna wydzielina o różnej konsystencji (zależnie od fazy choroby) oraz często zatkany nos – to objawy, które mu często towarzyszą.

Kaszel suchy występuje zawsze na początku infekcji i trwa kilka dni. Trudno z nim walczyć, ponieważ żadne leki nie są na tyle skuteczne, aby go wyeliminować. Organizm musi sam zwalczyć kaszel suchy, w czym można mu pomóc, poprzez odpowiednie nawilżanie górnych dróg oddechowych. Odpowiednio przewietrzony pokój, stosowanie nawilżaczy powietrza, zażywanie dużej ilości płynów – na pewno przyspieszą powrót do zdrowia.

W tej fazie infekcji należy stosować inhalacje sporządzone na bazie olejków eterycznych lub z mieszanek ziołowych czy też z jednego rodzaju zioła (szałwia, rozmaryn). Niezastąpiona jest także sól kuchenna, która zastosowana jako inhalator, nawilży, odkazi i udrożni górne drogi oddechowe.

Z kolei walka z mokrym kaszlem jest znacznie prostsza. Wtedy można już zażywać leki odkrztuszające wydzielinę w gardle i pozwalające na pozbycie się jej z jamy nosowej. Kasłanie powoduje, że wydzielany jest śluz oskrzelowy, oczyszczający drogi oddechowe. Stosowanie na klatkę piersiową różnych rozgrzewających maści i olejków eterycznych również pomaga pozbyć się kaszlu mokrego.

Warto też zażywać syrop na kaszel suchy i mokry. W walce kaszlem suchym poradzi sobie syrop zakupiony w aptece (zrobiony z naturalnych składników, np. wyciągów z babki lancetowatej) lub sporządzony w domu. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie wysuszonej śluzówki i jej ochrona przez tarciem i innymi czynnikami mechanicznymi (podczas infekcji z kaszlem suchym). Natomiast w momencie walki z kaszlem mokrym syrop pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny zalęgającej w gardle, jej rozrzedzeniu. Powinno używać się wtedy syropów ziołowych, np. tymiankowego lub sosnowego. Zwiększają produkcję śluzu w drogach oddechowych, zmniejszają ich obrzęk oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Wśród domowych syropów na kaszel suchy i mokry królują przyrządzone z cebuli lub z sosny. Przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie działa też świetny syrop zrobiony z trzech składników (cebuli, cytryny i miodu). Warto też wypróbować syrop z buraka, który jest źródłem antocyjanów, działających przeciwzapalnie i wzmacniających odporność organizmu. Mieszanka sporządzona z nasion kopru włoskiego i miodu, poradzi sobie z uciążliwym kaszlem suchym. Natomiast syrop z goździków na bazie miodu to cenne źródło olejków eterycznych o silnych właściwościach antybakteryjnych, które bardzo pomagają przy mokrym kaszlu, przyśpieszając odkrztuszanie. Niektórzy wierni są tradycyjnemu czosnkowi, który w połączeniu z miodem i cytryną da świetny antybiotyk naturalny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *