kac

Syndrom dnia poprzedniego inaczej zespół objawów dnia następnego albo po prostu kac

Czyli grupa nieprzyjemnych objawów klinicznych, z którymi mamy odczynienia po nadmiernym spożyciu alkoholu. W tym artykule przybliżymy główne przyczyny powstawania kaca oraz wskażemy najskuteczniejsze sposoby walki z objawami zatrucia alkoholem. Etanol jest substancją psychoaktywną- w niewielkich ilościach wywołuje euforię, poprawia nastrój-dlatego jest stosowany przez ludzi. Niestety alkohol jest również substancją silnie uzależniającą i szkodzi zdrowiu, dlatego odradzamy jego spożycie.

Objawy kaca
Do najpowszechniejszych objawów zatrucia alkoholem zaliczamy: odwodnienie (suchość błon śluzowych, uczucie pragnienia), ból głowy, nudności i wymioty, apatię, kołatanie serca, drażliwość, drgawki. Ponad to długofalowe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może prowadzić do uzależnienia, marskości wątroby, zapalenia trzustki i neuropatii.

Przyczyny powstawania kaca
Alkohol działa moczopędnie, prowadzi do odwodniania organizmu, któremu towarzyszy utrata wielu ważnych substancji rozpuszczonych we krwi (np. elektrolity: sód i potas). Niewłaściwy poziom elektrolitów powoduje zakłócenia w pracy organów np. zaburzenia pracy serca. Etanol zakłóca gospodarkę glukozą powodując niedocukrzenie organizmu (hipoglikemia). Po trzecie metabolizm alkoholu związany jest z produkcją toksycznego aldehydu octowego, który może interferować z przebiegiem wielu szlaków metabolicznych (np. poprzez uszkodzenie enzymów) oraz powodować śmierć komórek organizmu (np. uszkadzając błonę komórkową).

Jak walczyć z kacem?
Najskuteczniejszym sposobem na kaca jest abstynencja. Jeżeli jednak komuś zdarzyło się wypić o jeden kieliszek za dużo a chciałby jak najszybciej odzyskać siły witalne i powrócić do codziennych obowiązków to może spróbować terapii dożylnej. Kroplówka na kaca jest sposobem na szybkie wyrównanie gospodarki wodnoelektrolitowej organizmu- natychmiastowo redukuje wile przyczyn kaca i łagodzi jego objawy. W przypadku osób regularnie nadużywających alkoholu jedna kroplówka może być niewystarczająca. Uzależnieni od alkoholu (np., podczas przerywaniu ciągu alkoholowego) najczęściej wybierają odtrucie alkoholowe. Ta usługa polega na kilkukrotnym podaniu różnych kroplówek w odpowiednich odstępach czasu, w taki sposób aby uniknąć albo złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.

Kroplówka na kaca z dojazdem?
Osoba cierpiąca na kaca nie może prowadzić samochodu, a podróż taksówką może być dla niej bardzo nieprzyjemna. Dlatego szczególnie w takiej sytuacji warto jest skorzystać z kroplówki w domu– personel medyczny przyjeżdża do pacjenta i podaje mu wlew dożylny na miejscu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *