Suchość oczu – jak leczyć, jak zapobiegać

Jeśli nie są ci obce takie objawy, jak uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod oczami, kłucie, szczypanie czy pieczenie oczu, suchość oka albo nadmierne łzawienie może to oznaczać, że cierpisz na zespół suchego oka. Sprawdź, jak zapobiegać i ja leczyć to schorzenie. Choć powszechnie uważa się, że zespół suchego oka to nieuleczalna choroba, istnieje szereg działań, które możesz podjąć, aby jej uniknąć lub by złagodzić jej objawy. Suchość oka możesz leczyć, stosując naturalne metody oraz nawilżające krople do oczu.

Jak zapobiec zespołowi suchego oka

Niektóre czynniki wywołujące ten zespół objawów są niezależne od podejmowanych działań oraz trybu życia. Mogą być to wrodzone lub nabyte choroby bądź tez przyjmowane leki czy też zaawansowany wiek i związane z nim zmiany hormonalne. Na niektóre przyczyny wywołujące suchość oka, pieczenie, falowanie obrazu i dyskomfort widzenia możesz jednak mieć wpływ. Jeśli pracujesz przy komputerze, rób częste przerwy od ekranu. Co najmniej raz na godzinę wstań i zmień na chwilę pomieszczenie. Jeśli to możliwe, wyjdź na świeże powietrze lub co najmniej na światło dzienne. Unikaj czytania przy słabym świetle, prowadzenia pojazdów po zmroku i innych czynności, które mogą nadwyrężyć wzrok.

Dobra dieta zwiększy szanse

Bardzo istotnym elementem profilaktyki zespołu suchego oka jest stosowanie diety bogatej w produkty niezbędne do prawidłowego przebiegu produkcji łez. Są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe Omega 3, ale także i witaminy, na przykład A, C i E. Co należy jeść, aby zapewnić sobie te niezbędne składniki? Co najmniej 3 razy w tygodniu jedz tłuste ryby – może być to na przykład łosoś. Jest on bogaty w witaminę D, również potrzebną dla zachowania dobrej kondycji wzroku. Także śledzie, sardynki i makrela są bardzo bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli nie jesz ryb, możesz je zastąpić na przykład olejem lnianym. Pozostałych niezbędnych witamin i minerałów dostarczą ci marchewka, dynia, bataty, ciemne owoce (na przykład jagody, winogrona i borówki) oraz zielone warzywa.

Dbaj o siebie!

Suchość oka może być konsekwencją niezdrowego trybu życia i braku dbania o siebie. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest sen. Często zdarza się, że to właśnie niewyspanie jest bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego uczucia obecności piasku pod powiekami. Kolejnym kluczowym elementem jest picie odpowiedniej ilości płynów. Powinno być to minimum 1,5-2 litry wody dziennie. Jeśli odczuwasz pieczenie i kłucie oczu, możesz także stosować naturalne metody leczenia. Okłady z czarnej herbaty albo z rumianku powinny przynieść ulgę. Podobnie zadziała okład z plastrów ogórka na powierzchnię powiek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *