Studiowanie za granica dla Polaków – wskazówki

Jak rozpocząć studia za granicą? Lagunita Education podpowiada – poznaj nasze cenne wskazówki!

Jak rozpocząć studia za granicą? Poznaj nasze wskazówki!

1. Zapoznaj się z terminami aplikacji

Na wybrany przez siebie program studiów za granicą powinieneś aplikować z dużym wyprzedzeniem. Jedną z pierwszych informacji, które powinieneś sprawdzić, jest to kiedy upływają terminy składania wniosków, aby na pewno zdążyć złożyć dokumenty na czas. Studia za granicą to przede wszystkim nauka w innym kraju przy jednoczesnej punktualności i rzetelności – dotrzymanie terminu złożenia wniosku to minimum pokazania, że traktujesz to doświadczenie poważnie i zrobisz to, co jest wymagane do uczestnictwa w programie. Terminy składania wniosków są zazwyczaj znacznie wcześniejsze niż sam program studiów za granicą, ponieważ wszyscy uczestnicy potrzebują czasu na przygotowanie się do tego doświadczenia. Lagunita Education pomaga swoim kandydatom dopilnować wszelkich terminów.

2. Sprawdź wymagania wizowe

Dowiedz się, o jaką wizę się ubiegać i czy trzeba wypełnić jakiekolwiek inne formularze, które ułatwią Ci wyjazd do wybranego kraju. Otrzymanie wizy może trwać kilka tygodni, a jej wypełnienie może zająć trochę czasu, więc upewnij się, że masz dużo czasu na jej otrzymanie. Ważne jest również, aby upewnić się, że paszport lub dowód osobisty jest aktualny i nie straci ważności podczas wyjazdu. Sprawdź to z dużym wyprzedzeniem przed datą wyjazdu, ponieważ zazwyczaj potrzeba kilku tygodni na otrzymanie nowego dokumentu.

3. Ubezpiecz się

Jest to bardzo ważne, gdy przebywasz za granicą, na wypadek, gdyby Tobie lub Twoim rzeczom coś się stało. Rozejrzyj się, aby znaleźć najlepszą ofertę, a także sprawdź, czy gdziekolwiek nie ma żadnych zniżek dla studentów. Może się to przydać, jeśli torba zaginie, coś zostanie skradzione lub uszkodzone. Warto również sprawdzić, jakiego rodzaju ubezpieczenie zdrowotne może być potrzebne podczas pobytu za granicą. Sprawdź, czy musisz przyjąć jakieś szczepienia przed wyjazdem, upewnij się, że masz dobry zapas wszelkich regularnych recept (i dowiedz się, jak możesz uzyskać do nich dostęp podczas pobytu) i upewnij się, że jesteś ubezpieczony na wypadek choroby lub wypadku podczas studiów za granicą.

4. Pamiętaj o zakwaterowaniu

Twoja przyszła uczelnia może Ci w tym pomóc, ale istnieje również możliwość, że będziesz musiał zaplanować to na własną rękę. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, co oferuje Twoja nowa uczelnia. Najprawdopodobniej będzie tam jakaś forma zakwaterowania uniwersyteckiego, w której będziesz mógł zamieszkać, niektóre z nich mogą być nawet przeznaczone dla studentów międzynarodowych. Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie poza uczelnią, zacznij od zbadania okolicy, w której chcesz mieszkać. Ponownie, skontaktowanie się z uczelnią docelową w celu uzyskania pomocy jest zazwyczaj dobrym początkiem.

5. Nie przegap szansy na poznanie nowych przyjaciół

Postaraj się nie pominąć pierwszych dni na uczelni, ponieważ jest to najlepszy czas na poznanie innych nowych studentów i nawiązanie przyjaźni. Przedstaw się jak największej liczbie osób, dołącz do kilku klubów i znajdź międzynarodową sieć studencką, aby porozmawiać z innymi studentami, którzy są w podobnej sytuacji co Ty. Szybko przekonasz się, że masz dobrą sieć przyjaciół, z którymi możesz się uczyć i utrzymywać kontakty towarzyskie.

6. Nauka języka

Jeśli przeprowadzasz się do kraju, w którym nie znasz języka ojczystego, to dobrym pomysłem może być podjęcie wysiłku nauki lokalnego języka. Pomoże Ci to w kontaktach z krajowymi studentami i ułatwi słuchanie wykładów i seminariów, jeśli są prowadzone w pierwszym języku. Dodatkowy język będzie także robił wrażenie na przyszłych pracodawcach.

7. Unikaj nadmiernych wydatków

Edukacja za granicą jest kosztowna i czasami Twój kredyt studencki nie wystarczy. Dlatego ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest niepotrzebny wydatek. Poświęć czas na sporządzenie budżetu i zastanów się, na co chcesz wydać swoje pieniądze. Sprawdź, w jakich krajach możesz studiować za darmo!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *