położenie mieszkania

Strony świata a mieszkanie – jakie położenie jest najlepsze?

Co jest ważne przy zakupie mieszkania? Lokalizacja? Metraż? Kondygnacja? A może… orientacja względem stron świata? Ten ostatni czynnik ma ogromne znaczenie dla jakości życia w nowym mieszkaniu. Wschód, zachód, północ czy południe? A może kierunki pośrednie? Dowiedz się, jak powinno być wyeksponowane mieszkanie, aby żyło się w nim przyjemniej, zdrowiej i oszczędniej.

Dlaczego potrzebujemy światła słonecznego?

Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Jego niedobór odbija się na kondycji układu kostnego, nastroju, cyklu dobowym i odporności. Osoby pozbawione słońca częściej chorują i są podatne na pojawianie się stanów depresyjnych. W Polsce nasłonecznienie jest niewielkie – przez większą część roku jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D3, a lekarze zalecają jej suplementację od października aż do maja! Dlatego warto łapać każdy promień słońca.

„Światło słoneczne w domu to nie tylko lepsze nastroje domowników, ale też oszczędność energii. Pozwala nieco dogrzać pomieszczenia, a także sprawia, że nie musimy ich sztucznie doświetlać. Wydajemy mniej na ogrzewanie oraz energię elektryczną potrzebną w żarówkach. Zaoszczędzone pieniądze możemy wydać znacznie lepiej” – przekonuje specjalista z Gryf Development.

Słońce dłużej obecne w domu będzie sprzyjało także unormowaniu cyklu snu i czuwania. Dzięki temu energia będzie nam towarzyszyła dłużej w ciągu dnia, a sen będzie głębszy i spokojniejszy. Odpowiednia ekspozycja okien to jeden ze sposobów na to, aby żyć w zgodzie z tym, jak zostaliśmy zaprojektowani przez naturę.

Jakie położenie mieszkania jest najlepsze?

Najczęściej rekomendowanym położeniem okien w mieszkaniu jest ich ekspozycja na południe i południowy zachód. Rzeczywiście, to zalecenie jest słuszne w przypadku osób, które spędzają w domu popołudnia. Po powrocie z pracy i szkoły domownicy mogą cieszyć się wnętrzami wypełnionymi naturalnym światłem, jeśli okna salonu i kuchni skierowane są na południe lub południowy zachód.

Nie należy jednak traktować tego jako żelaznej reguły. Osoby pracujące popołudniami lub wykonujące swoje obowiązki w domu mogą odnieść więcej korzyści z lokalizacji południowo-wschodniej – światło słońca uprzyjemni im pracę albo domowe aktywności podejmowane przed wyjściem do miejsca zatrudnienia.

Jakie więc położenie mieszkania będzie najlepsze? Takie, przy którym domownicy mogą spędzać jak najwięcej czasu w promieniach słońca. Istotne jest, aby pomieszczenia wyeksponowane na słońce były tymi, w których wykonujemy codzienne zajęcia. Sypialnia czy łazienka od strony południowej sprawią, że potencjał słońca zostanie niewykorzystany, a aktywności będziemy podejmować przy minimalnej obecności życiodajnych promieni.