ping-ponga

Stoły do ping-ponga – rodzaje, wymiary, konstrukcja, co kupić

Stół do ping-ponga może być wspaniałym prezentem gwiazdkowym dla dzieci, może być też wspaniałym prezentem dla nas, gdy organizujemy imprezę i chcemy trochę rozruszać towarzystwo czymś innym niż tylko alkoholem. Jednocześnie na rynku mamy kilka modeli stołów do ping-ponga, które różnią się od siebie wymiarami, konstrukcją, przeznaczeniem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jaki stół wybrać.

Rodzaje stołów do ping-ponga

Stoły do ping-ponga, które znajdziemy w sklepach sportowych, możemy podzielić na kilka rodzajów. Podstawowe rozróżnienie to na stoły do użytkowania wewnątrz i na zewnątrz. Te pierwsze najczęściej zrobione są z kamienia i ustawia się je w parkach i na terenie szkolnych boisk. Są one odporne na warunki atmosferyczne i są montowane na stałe – nie można zmieniać ich położenia. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze stołami do korzystania wewnątrz, te stoły najczęściej wyposażone są w kółka, które nadają konstrukcji mobilności. Jednocześnie stoły wewnętrzne możemy podzielić na składane i nie. Te pierwsze są wygodniejsze, bo po złożeniu możemy je wygodnie schować. Te drugiej wymagają więcej miejsca do przechowywania – najlepiej przeznaczyć na to osobne pomieszczenie ze względu na gabaryty stołu. Ponadto stół dwuelementowy po złożeniu jednej części może nam służyć do gry w tenisa stołowego, gdy nie mamy partnera (odbijając piłeczkę o złożoną część blatu).

Wymiary stołu do ping-ponga

Istnieją określone wymiary, które świadczą o tym, że stół do ping-ponga nadaje się do gry i jest uniwersalny. Blat to 274 centymetry długości oraz 150 centymetrów szerokości. Odpowiednia wysokość blatu nad ziemią to 76 centymetrów. Rozciągnięta siatka nad blatem musi mieć wysokość 15 centymetrów. Z kolei sam blat powinien być gruby na 9-25 milimetrów. Stoły niestandardowe, np. przeznaczone dla dzieci, mogą mieć inne wymiary, podobnie jak stoły, które ustawia się w miejskich parkach.

Podsumowanie

Stół do ping-ponga może nam dostarczyć wiele radości i skłonić do aktywności fizycznej całą rodzinę. Można grać solo, w parze, w debla lub w „bieganego” z większą liczbą graczy. Gra jest na tyle intuicyjna, że każdy będzie czerpał z niej przyjemność, niezależnie od możliwości fizycznych oraz umiejętności. Kup stół do ping-ponga i ciesz się grą w gronie znajomych!