Stanowisko kierownika projektu

Osoba zajmująca stanowisko takie jak kierownik projektu ma na swojej głowie naprawdę mnóstwo zadań i bardzo dużą odpowiedzialność. Jakimi cechami powinien odznaczać się kandydat na kierownika projektu? Na czym polega jego praca i z jakimi sytuacjami będzie musiał się zmierzyć?

Zarządzanie projektami jest wszystkim znanym pojęciem – mniej lub więcej. O co chodzi tak naprawdę w zarządzaniu projektami?

Każda firma niezależnie od zakresu swoich działań, świadczonych usług czy profilu ma swoje projekty i nowe plany mające na celu podniesienie pozycji na rynku. Niezależnie od tego czy projektu będzie tym mającym na celu zdobycie większej ilości klientów, czy wdrożenie nowego systemu informatycznego jedno jest pewne – każdy projekt potrzebuje kierownika projekt czyli osoby, która będzie danym projektem zarządzać. Zarządzanie projektami jest jednymi z najtrudniejszych zadań, ale z pewnością jest tym kluczowym. Bowiem to właśnie dzięki odpowiedniemu zarządzaniu projektem jego realizacja dochodzi do skutku, cele zostają osiągnięte, a firma zarabia więcej.

Czym więc kierownik projektu się zajmuje?

Zadania kierownika projektu są bardzo rozległe. Bowiem to właśnie do niego należeć będą zadania takie jak harmonogram prac, rozliczenie kosztów projektu, dobór odpowiednich osób czuwających nad projektem czy zlecone zadania. Kierownik również nadzoruje prace i je kontroluje, by te przebiegały zgodnie z planem. Praca na takim stanowisku jest bardzo dynamiczna i można nawet powiedzieć, że nieco nieprzewidywalna. Bowiem zmienne czynniki mogą wywołać nagły problem, który szybko i sprawnie należy opanować, by wrócić na właściwy tor. Jest on również odpowiedzialny za motywowane i dopingowanie zespołu, co nie należy do najprostszych. Przecież to właśnie dzięki zespołowi projekt zostaje zrealizowany.

Jakie cechy będą więc niezbędne u przyszłego kierownika projektu?

Zazwyczaj osobą, która podejmuje decyzję o zatrudnieniu osoby na takie stanowisko jest sam sponsor projektu. Sponsor czuwa nad tym, by osoba wybrana na tak odpowiedzialne i wysokie stanowisko była kompetentna i spełniła wszystkie postawione wymagania.

Kierownik projektu to z pewnością osoba wszechstronna, dla której nie obce są metody motywowania zespołu, komunikacji w firmie. Kierownik projektu musi również być osobą, która potrafi pracować pod presją czasu i stresu. W tej pracy stres będzie codziennością, a niestety nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Odpowiedzialność, sumienność, rzetelność – to tylko niektóre z cech. Przede wszystkim doświadczenie i kompetencje. Z racji na tak wysokie wymagania uważa się, że Project Manager jest jedną z najtrudniej do zdobycia pozycji.

Nie jest tak bez przyczyny. Bowiem to właśnie Project Manager odpowiedzialny jest za całościowy projekt, jego realizację, przebieg oraz kontrolę. Kierownik odpowiada zazwyczaj bezpośrednio przed sponsorem projektu, z którym to omawia i analizuje decyzje oraz podejmuje nowe działania.

Odpowiednie zarządzanie projektami to przyszłość każdej firmy, która chce utożsamiać się z profesjonalizmem i najwyższą jakością.

Interesuje Cię szkolenie ,,zwinne zarządzanie projektami„? Zapraszamy do PMQ.