Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Osoby ubiegające się o kredyt muszą być przygotowane na to, że bank zbada ich sytuację finansową. W tym celu analizowana jest tzw. zdolność kredytowa. W oczach banku jest nią posiadanie przez kredytobiorcę możliwości finansowych, które pozwolą na terminowe spłacanie rat. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i dowiedzieć się, jak sprawdzić zdolność kredytową.

Przede wszystkim zarobki

Podstawową kwestią uwzględnianą przy obliczaniu zdolności kredytowej są zarobki klienta. Im wyższe, tym wyższego kredytu jest w stanie udzielić bank. Sama wysokość wynagrodzenia to jednak nie wszystko. Większość placówek ocenia również formę zatrudnienia – preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Na korzyść potencjalnego kredytobiorcy wpływa także staż pracy w jednym miejscu (im dłuższy, tym wyższa ocena). Stabilność zatrudnienia jest dla banku gwarancją płynności finansowej kredytobiorcy.

Większość banków, oceniając zdolność kredytową, uwzględnia także wykształcenie klienta i miejsce zatrudnienia – im silniejsza jest pozycja firmy na rynku, tym lepiej dla kredytobiorcy.

Rodzina, koszty utrzymania i kredyty

Analizując sytuację finansową, bank uwzględnia także stan cywilny klienta. Osoby w związku małżeńskim mają zwykle większe szanse na otrzymanie kredytu.

Miesięczne kwoty wynikające z utrzymania rodziny oraz dzieci (w tym zasądzone alimenty), obniżają dochody, co ujemnie wpływa na ocenę sytuacji finansowej. Do innych czynników zmniejszających zdolność kredytową należą koszty utrzymania mieszkania, samochodu, wysokość rachunków czy raty zaciągniętych pożyczek. Co ważne, na ocenę banku negatywnie wpływają również posiadane przez klienta karty kredytowe i debetowe, nawet jeżeli nigdy nie były one używane.

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowania kredytu dostosowanego do rodzinnego budżetu, przejdź do artykułu „60% rodzin nie stać na kupno mieszkania – zobacz, czy jesteś wśród nich”.

Samodzielnie oblicz zdolność kredytową

Przed wizytą w banku warto samodzielnie ocenić swoją zdolność kredytową. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnego stresu. Narzędziem, które umożliwia dokonanie samodzielnych obliczeń przez Internet, jest kalkulator zdolności kredytowej, który zawiera pytania zbliżone do tych zadawanych przez banki przy procedurze kredytowej. Po wypełnieniu wszystkich pól tabeli kalkulator orientacyjnie ocenia zdolność kredytową. Większość narzędzi tego typu jest ogólnodostępna i bezpłatna.

Pozytywny wynik analizy decyduje o wysokości kredytu, a negatywny najczęściej wiąże się z odmową jego przyznania. Decyzja jednego banku nie przekreśla jednak szans na uzyskanie kredytu w innym miejscu – każda placówka dokonuje analizy na podstawie własnych wytycznych. Przyczyną takiej sytuacji jest brak przepisów regulujących sposób obliczania zdolności kredytowej. Dlatego po otrzymaniu odpowiedzi w jednym banku, można rozważyć konsultacje również w innej placówce.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!