Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Nieważne, czy jesteś bogaty, czy biedny, oszczędzanie energii nikomu nie zaszkodzi. Przecież nikt nie chce wydawać dużo pieniędzy na energię elektryczną. Chociaż istnieje wiele znacznie bardziej atrakcyjnych sposobów radzenia sobie z rachunkami za prąd, to nie zawsze do wszystkich się dostosujemy. Pamiętasz swoją babcię? Z pewnością mogłeś dowiedzieć się od niej wielu sposobów jak oszczędzać energię i wodę, czas by niektóre z nich sobie przypomnieć.

Energia elektryczna jest coraz droższa

Obecny rozwój technologii, takiej jak nowoczesny sprzęt i urządzenia, sprawił, że nie ma żadnego usprawiedliwienia za marnowanie energii. Wystarczy wiedza, która sprawi, że będziemy z urządzeń korzystać w sposób bardziej rozsądny, aby nawet te energooszczędne sprzęty pobierały mniej energii.

Wszyscy wiemy, że musimy uszczelnić kran, bo kapiąca woda podwyższy nasz rachunek za wodę, to, dlaczego nie reagujemy, kiedy ktoś pozostawi włączone światło, tak jak krzyczały na nas babcie? Tak bardzo ufamy nowoczesnym sprzętom czy oświetleniu, że zapominamy o podstawowych zasadach pro-oszczędnościowych?

Co zrobić, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej?

Zacznij inwestować, bez tego nie osiągniemy sukcesu, poprzez oszczędzanie energii można też robić wiele dobrego dla naszej planety i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Sposobów na oszczędności jest wiele, od zakupu po urządzenia energetyczne w dobrej klasie energetycznej po odpowiednie korzystanie z nich. To ile energii marnujemy piorąc czy korzystając ze zmywarki można sprawdzić poprzez kalkulator zużycia prądu. Możecie być zszokowani ile kosztuje was roczne pranie. Zobaczcie kilka propozycji jak oszczędzać na energii elektrycznej.

Inteligentny dom będzie pomagał zaoszczędzić?

Inteligentna technologia zwiększa standard życia, pomaga zaoszczędzić na energii. Istnieje wiele sposobów, aby zmienić swój dom w inteligentny i bardziej energooszczędny, bez większej konieczności jego przebudowy. Pierwszym duży krokiem jest ogrzewanie, zmora dla tych, którzy postawili na czystość i wybrali ogrzewanie prądem elektrycznym. Oni mogą zaprogramować termostat, aby pokazywał o kilka stopni mniej. Nowoczesne termostaty badają nawyki energetyczne rodziny, uruchamiają się samodzielnie o określonych porach, aby pobierać energię elektryczną w tańszych godzinach. Warunkiem jest posiadanie taryfy dwustrefowej, w której po godz. 22.00 energia pobrana z sieci jest tańsza.

Koszt klimatyzacji

Często w mieszkaniach, biurach i domach jest bardzo duszno z powodu niedoskonałej cyrkulacji powietrza. Wentylatory powietrza, nie jest tak bardzo efektywny jak klimatyzacja, ale jest dużo bardziej energooszczędny. Okazuje się, że wentylatory sufitowe miały ogromny wpływ na aktualną temperaturę w domu, można pod nim usiąść i od razu poczuć chłodniejsze, świeższe powietrze. Dlaczego tak jest? Ponieważ w upalne dni na skórze gromadzi się pot, dzięki cyrkulacji powietrza pot wyparuje, a zatem wydaje się, że skóra jest mniej ciepła. Jak ma się to do kosztów? Otóż wentylatora używamy tylko w pomieszczeniu z zamkniętym oknem i drzwiami. Wietrzenie przy otwartym oknie sprawia, że chłodne powietrze jest od razu wypychane. Wato wentylacji nie używać przez cały dzień, ale na kilka godzin przed pójściem spać.

Wymiana żarówki, jakie są najoszczędniejsze?

Dziś każdy wie, że zmiana żarówek na bardzo wydajne diod LED to mądry krok ku oszczędzaniu energii. Początki diody zdawała się być koszmarem dla wszystkich projektantów, bo miał zbyt oryginalny wygląd i nie pasowały do nowoczesnych lamp. Minusem było też nieprzyjemne jasne światło. Stopniowo jednak poprawiano ich wygląd i możliwość modulacji światła, w ten sposób wyrównując ich standardowymi z innymi żarówkami.

Biorąc pod uwagę, że normalne gospodarstwo domowe zużywa 11% swojego budżetu energii na oświetlenie, nadszedł czas, aby przełączyć się na nowoczesne diody LED, które mogą zmniejszyć zużycie energii na oświetlenie nawet o 50%. Jednak całość rozrachunku nie wygląda tak kolorowo, bowiem przy obecnych cenach żarówek LED wymiana źródła światła, które jest użytkowane przez 2 godziny dziennie, a koszt oscyluje w okolicy 50 złotych może wypłacić się dopiero po roku użytkowania. Nie mamy też pewności, że żarówka nie przepali się wcześniej niż czas, jaki wskazuje producent.

Odłącz urządzenie od źródła

Jest to mało znany fakt, ale urządzenia nawet jak nie są używane, a tylko podłączone, nadal pobierał energię. Teraz z ręką na sercu rozejrzyj się i zobacz ile urządzeń jest podłączonych do sieci? Komputer, toster, lampki nocne, telewizor, radio, budzik elektryczny, coś jeszcze? Badania wykonanie przez Amerykańską Departament Energii USA wskazują, że urządzenia te zwiększają roczne zużycie energii o 10-15%. Odłączenie urządzenia od sieci może zaoszczędzić ponad 30 złotych rocznie. Ale jest pewien haczyk trzeba być konsekwentnym. W pierwszej fazie, jednak można odłączyć urządzenia, które są używane tylko sporadycznie, można też zainwestować w kilku różnych taśm elektryczny, które pozwalają wyłączyć wielu urządzeń przez naciśnięcie jednego przycisku. W każdym razie, odłączenie urządzeń należy rozważyć i pilnować, aby zaraz po zakończeniu pracy wyłączyć wtyczkę z gniazdka.

Wymień podgrzewacz wody

Ten krok jest nieco czasochłonny i kosztowny, ale jeśli mieszkasz w gospodarstwie domowym z większym zużyciem wody, inwestycja jest tego warta. To zdecydowanie lepiej, niż co 5 minut, krzyczeć na domowników by zakręcali wodę.

Podgrzewacz wody powinien dawać tyle ciepłej Wdy, ile naprawdę potrzebujesz. Zapobiega to stratę energii, gdyż nie jest ona ciągle ogrzewana w zbiorniku. Wybierz takie urządzenie, które podgrzewa wodę tylko wtedy, gdy jest włączone. Urządzenie, które podgrzewa wodę zgromadzoną w zbiorniku uruchamia się za każdym razem, kiedy tylko ze zbiornika pobierzesz, chociaż trochę wody na umycie rąk, sam tryb czuwania takiego podgrzewacza to duże obciążenie dla rachunku elektrycznego, a co dopiero jego praca.

Użyj zimnej wody

Brrrr! Większość ludzi nie umyje rąk w zimnej wodzie, nie mówiąc już o umyciu naczyń. Prawdą jest, że ciepła woda lepiej zmiękcza brud, ale obniżając temperaturę wody można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ubrania nie powinny prane w zimnej wodzie, ale 60 stopni, może je uszkodzić. Dzięki dostępności detergentów i środków czyszczących, które są przeznaczone do mycia i prania w zimnej wodzie można prać nawet w zimnej wodzie, a efekt jest zadowalający.

Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić na kosztach miesięcznych rachunków za energię elektryczną może być wybór takiego cyklu prania, który nie trwa długo i nie podgrzewa wody. Możesz być pewien, że przy takim sposobie prania nie ucierpią i ubrania i portfel.

2 komentarze

  1. Ja moge sprzedac wam jeden prosty patent na sstale oszczednosci bez wyrzeczen. zmiana dostawcy energii elektrycznej. moge polecic firme axpo ze wzgledu na to, ze maja najlepsza oferte na rynku – sa mlodzi w polsce i walcza ostro o klientow, niskimi cenami takze. polecam bo rachunki za prad maleja juz od pierwszego miesiaca.

  2. dlugo szukalem sposobu na trwale i skuteczne oszczednosci na rachunkach za prad. udalo mi sie to dopiero po przejsciu do dystrybutora energii elektrycznej jakim jest AXPO. Zdecydowanie moge ich polecic, bo co miesiac oszczedzam z nimi ok. kilkunastu procent.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *