pielęgnować nagrobki

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować nagrobki?

Nagrobek to nie zwykła płyta, na której znajduje się zdjęcie zmarłego i jego dane – to swego rodzaju wizytówka, świadcząca o przywiązaniu członków rodziny do osoby spoczywającej w grobie. Nagrobek nie musi być drogi i pięknie wykonany, żeby robił pozytywne wrażenie. Wystarczy, żeby był odpowiednio zadbany. Poniżej znajdziemy kilka porad jak należy dbać o nagrobki, by nie niszczały i zachowywały swoją urodę.

Nagrobek nagrobkowi nierówny

To, jakich metod i środków użyjemy w pielęgnacji nagrobków zależy przede wszystkim od tego, z jakiego tworzywa je wykonano. Pamiętajmy, że każde z nich posiada inny poziom odporności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – to, co sprawdzi się w przypadku nagrobka z granitu nie będzie dobrym rozwiązaniem dla nagrobka z innego materiału.

Granit

Odradza się czyszczenia nagrobków granitowych na sucho, szczególnie przy użyciu twardych szczotek, gdyż może to prowadzić do powstawania zarysowań. Do mycia najlepiej używać czystej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła w płynie. Żeby granit odzyskał blask można go umyć wodą z octem. Nie używajmy past, wosków i innych tego typu preparatów, gdyż mogą one zostawiać nieusuwalne plamy.

Lastryko

Posiada chropowatą, porowatą powierzchnię, w związku z czym łatwiej chłonie zanieczyszczenia. Do ich usunięcia potrzebne będą pasty lub proszki do szorowania, które następnie należy solidnie spłukać wodą. Dla zabezpieczenia przed dalszymi zabrudzeniami, warto nagrobek pokryć pastą i wypolerować. Nie używajmy lakieru, gdyż po pewnym czasie zacznie się on łuszczyć.

Marmur

To kamień bardzo delikatny, dlatego należy go myć ostrożne przy użyciu samej wody, naniesionej miękką szmatką lub gąbką.

– „Nie szorujemy, gdyż pozostawi to widoczne rysy” – mówi przedstawiciel zakładu pogrzebowego Anubis – Marmur warto zabezpieczyć lakierem chroniącym przed wilgocią. Na poważne zniszczenia, np. głębokie rysy czy plamy pomoże szlifowanie przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Nie tylko płyta

Na nagrobku znajdują się elementy takie jak litery czy portrety i wizerunki, które również wymagają pielęgnacji. Do ich czyszczenia nie używamy środków ściernych ani ostrych narzędzi, żeby uniknąć zarysować. Litery metalowe myjemy wyłącznie przeznaczonymi do tego celu środkami, z kolei wizerunki wystarczy przemyć wodą bez dodatku detergentów.

Jak często pielęgnować nagrobki?

Istotne w dbaniu o nagrobki jest zachowanie regularności. Tylko w ten sposób zabezpieczymy powierzchnię przed zbyt intensywnym działaniem szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenie wodą deszczową czy ptasimi odchodami. Zaleca się, żeby nagrobki były czyszczone i konserwowane przynajmniej dwa razy w roku – przed sezonem zimowym i letnim. Im częściej będziemy to robić, tym lepiej będzie prezentował się nagrobek.