Segmenty mieszkaniowe

Sposób na dom

To jak mieszkamy, w jakiej okolicy, jaką powierzchnię mamy do dyspozycji i jakich mamy sąsiadów istotnie wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia.

Nie każdego stać na wybudowanie całego domu czy kupno takiego w ekskluzywnej dzielnicy miasta, albo postawienie swoich przysłowiowych „czterech ścian” na wsi. Z drugiej strony wieloosobowe rodziny mogą mieć problem z wygodnym życiem w małym, dwupokojowym mieszkaniu w bloku. Ich jakość życia w takiej sytuacji traci, co przekłada się na samopoczucie, zdrowie, a co za tym idzie relacje między domownikami. W ostatnich latach coraz więcej osiedli miejskich czy raczej podmiejskich zapełnia się szeregowcami, na wzór ciągów identycznych domków z równo przystrzyżonymi trawnikami i żywopłotami w Wielkiej Brytanii. Domy szeregowe mają tę przewagę nad mieszkaniami w blokach, że oferują zwykle większą przestrzeń, a także większą prywatność. Z kolei w porównaniu do wolnostojących domów są zazwyczaj znacznie tańsze.

Segmenty mieszkaniowe to szeregi identycznych domków połączonych ze sobą przynajmniej częścią powierzchni bocznych na wzór metamerów – powtarzających się, podobnie zbudowanych odcinków ciała zwierzęcia. Taka przestrzeń mieszkalna daje namiastkę samodzielnego domu, a jednocześnie, co szczególnie ważne dla osób przywykłych do życia w zatłoczonym mieście, daje poczucie bezpieczeństwa, bowiem wszędzie dookoła znajdują się sąsiedzi. Z tego też względu warto żyć z nimi w zgodzie…

Ogromnym atutem polskich szeregowców jest to, że są to w przeważającej mierze nowe domy, jako że moda na stawianie segmentów mieszkaniowych nie panowała u nas zawsze. Nowoczesne instalacje elektryczne i hydraulika i inne nowe rozwiązania technologiczne zapewniają wysokiej jakości życie. Kolejnym plusem jest duża oszczędność miejsca na takich osiedlach, dzięki współdzieleniu ścian poszczególnych domów.

W zasadzie wszystkie większe miasta Polski mogą już poszczycić się licznymi osiedlami domów szeregowych. Przykładem są domy pod Warszawą, Poznaniem czy Wrocławiem. Coraz więcej powierzchni sąsiadującej z miastami zajmowana jest przez takie osiedla, gdyż stopniowo coraz więcej ludzi ucieka z centrów miast i przenosi się w rejony spokojniejsze i dające więcej swobody i prywatności.