soczewki

Soczewki jako nieskomplikowane urządzenia optyczne

Wady wzroku mogą być korygowane w różnorodny sposób, jednak stałe noszenie okularów jest co najmniej kłopotliwe i niekomfortowe. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie noszenie soczewek, przy czym warto zaznaczyć, że ich bardzo duża różnorodność jest w stanie spełnić potrzeby i oczekiwania wszystkich osób, które borykają się z wadami wzroku.

Czym są soczewki?

Soczewki to niezbyt skomplikowane urządzenia optyczne, które wyróżniają się specjalną budową. W ich skład wchodzą bloki przezroczystego materiału. Może to być jeden blok lub kilka sklejonych razem i najczęściej w tym charakterze występują szkła. Do komponentów, które przyczyniają się do powstawania soczewek, należą poza tym, takie różnorodne tworzywa sztuczne jak parafina, żele czy minerały.

Soczewki są ograniczone za pomocą dwóch powierzchni. Jedna z nich, stanowiąca wycinek sfery, jest zakrzywiona. Może ona ponadto być powierzchnią walcową, ewentualnie powstałą na skutek obrotu krzywej stożkowej. Chodzi w tym przypadku o parabolę, hiperbolę bądź elipsę.

Soczewki oraz ich rodzaje

Wśród soczewek najczęściej występują urządzenia sferyczne. Ich powierzchnia ma różny kształt, stąd wyróżnia się soczewki dwuwypukłe, dwuwklęsłe, płasko-wklęsłe, płasko-wypukłe czy wklęsło-wypukłe. Soczewki mogą być klasyfikowane według co najmniej kilku kryteriów. Jednym z nich jest czas, który decyduje o tym, jak długo mogą być noszone. Klasyfikacja rozpoczyna się już od soczewek jednodniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne czy przeznaczone do noszenia w ciągu trzech miesięcy. Dużym powodzeniem cieszą się soczewki kontaktowe.

Soczewki – poza swoimi leczniczo-korygującymi właściwościami – spełniają wiele funkcji. Warto docenić ich wpływ na samopoczucie noszących je osób, co jest szczególnie widoczne w przypadku młodych ludzi, którzy niejednokrotnie wstydzą się faktu, że są zmuszeni nosić okulary. Niezależnie od rodzaju soczewki zapewniają komfort psychiczny, zdecydowanie poprawiają wygodę użytkowania, a dzięki swoim walorom poprawiają jakość widzenia.