Kilka słów o oknach i ich rodzajach

Na polskim rynku możemy wybierać spośród wielu rodzajów stolarki okiennej. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej są używane okna wykonane z plastiku oraz drewna. Możemy je podzielić ze względu na sposób otwierania. W domach stosuje się najchętniej trzy rodzaje okien. Oprócz tradycyjnych, wyróżniamy także te połaciowe i balkonowe.

Wszystkie posiadają podobna budowę, natomiast rzeczą, która je odróżnia jest wielkość, technika montażu oraz sposób użytkowania. Najpopularniejsze są otwierane poprzez rozwieranie lub uchylanie. Najczęściej jedno, dwu lub trój-skrzydłowe. Balkonowe bywają zazwyczaj przesuwne oraz składane. Bez problemu można nabyć modele z profilowanymi progami. Okna dachowe to z kolei propozycja, która najczęściej może się otwierać w sposób uchylny, obrotowy, uchylno-obrotowy, a nawet uchylne na bok. W domu możemy zamontować także okna nieotwierane. Ten rodzaj jest stosunkowo tani i przeznaczony do pomieszczeń niewymagających wietrzenia.

Okna PCV – są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem okien. Bez wątpienia wpływ na to ma ich cena oraz dostępność. Wybierając te od sprawdzonych polskich producentów, nie będziemy narażeni na słabej jakości produkt. Okna plastikowe cechują bardzo dobre właściwości cieplne i akustyczne. W zależności od grubości ścianki konstrukcyjnej przypisuje się im klasę A,B lub C. Wymiary ścianek w klasie A muszą przekraczać 2,8 mm. Natomiast te w C, mogą wynosić o prawie pół milimetra mniej. Ma to istotne znaczenie, jeżeli chodzi o wytrzymałość konstrukcyjną, która się pogarsza wraz z mniejszą grubością. Wnętrze każdego profilu składa się z komór wypełnionych różnymi materiałami termoizolacyjnymi. Standardem są okna pięciokomorowe. Aby zaspokoić potrzeby klientów, producenci coraz częściej oferują okna 6 i więcej komorowe. Zdarza się, że są one sprzedawane w tej samej cenie jako standard. Polecane są do domów oraz mieszkań w blokach, które znajdują się na najwyższych piętrach. Większa ilość komór wpływa na energooszczędność, dlatego ten typ idealnie sprawdza się w przestrzeniach wietrznych i narażonych na niskie temperatury. Aby wzmocnić konstrukcję, standardowe okna PCV mają montowane metalowe kształtowniki. Bardzo szerokie profile są często zbrojone elementami z tworzyw sztucznych, które nie zmniejszają w tak dużym stopniu izolacyjności. Ich konstrukcja nie jest ciężka. Istnieje duża dowolność w wyborze kształtu ramy czy kolorystyki okleiny, która jest odporna na działanie promieni słonecznych. Okna tego typu nie wymagają szczególnej pielęgnacji oraz konserwacji.Możemy napotkać trudności jedynie w przypadku naprawy miejscowych zarysowań oraz odkształceń.

Okna drewniane – w Polsce produkuje się je najczęściej z drewna pochodzącego z drzew iglastych. Z drzew liściastych wybiera się dąb oraz drewno egzotyczne takie jak mahoń lub meranti. Poszczególne elementy są łączone na mikrowczepy i/lub klejone. Dawniej stosowano drewno lite, które odkształcało się pod wpływem wilgoci. Obecnie najczęściej produkowane są okna jednoramowe. Farby akrylowe i lakiery lazurujące bardzo dobrze zabezpieczają drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Standardowe profile posiadają grubość przekraczającą 65 mm. Bardziej energooszczędne modele mieszczą się w granicach od 78 – 92 mm. Izolacyjność profilu wzrasta wraz z umieszczeniem w jej wnętrzu wkładu z materiału izolującego. Jeżeli posiadamy tego rodzaju okna, musimy pamiętać o ich konserwacji oraz czyszczeniu, aby służyły nam jak najdłużej. Na podszybiu i ramie powinien znajdować się metalowy okapnik, który zapobiegnie szkodliwemu działaniu deszczu. Uszkodzenia profilu naprawimy łatwo, bez konieczności wymiany całej ramy. Produkcja okien drewnianych jest skomplikowana, co ma odczuwalne odzwierciedlenie w ich cenie, dlatego są postrzegane jako towar luksusowy.

Okna aluminiowe – najczęściej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach i galeriach handlowych. Dzięki umieszczeniu we wnętrzu nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych, ich właściwości izolacyjne stały się atrakcyjniejsze dla budownictwa mieszkaniowego. Okna aluminiowe są odporne na korozje oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Występują we wszystkich kolorach palety RAL. Metalowe ramy mogą osiągnąć bardzo duże wymiary, ze względu na wytrzymałość materiału. Są trwałe i małe w przekroju, dlatego chętnie stosowane do okien nieotwieralnych oraz wielkoformatowych. Jedyny problem mogą stanowić próby naprawienia uszkodzonego profilu.

Artykuł przygotowany przez Producenta okien PCV firmę Eko-Plast z Częstochowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *