środki na ślimaki

Skuteczne środki na ślimaki

Zastanawiacie się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Te szkodniki są często nieproszonymi gośćmi i mogą powodować wiele szkód. Dlaczego trzeba je zwalczać? Jakie sposoby są w tym celu najbardziej efektywne? Odpowiedzi na te pytania poznacie po przeczytaniu dzisiejszego artykułu.

Jakie szkody powodują ślimaki?

Trzeba podkreślić, że ślimaki niszczą rośliny oraz korzenie. Wszędzie tam, gdzie się pojawiają, zostawiają charakterystyczny śluz. Warto zaznaczyć, że szkodniki wygryzają dziury w liściach oraz kwiatach. Czasami dzieje się tak, że ślimaki zjadają nawet całe elementy. Należy mieć świadomość, że uszkodzone rośliny są znacznie bardziej podatne na rozmaite choroby. Ciekawostką jest fakt, że najbardziej groźne są ślimaki nagie, które sieją spustoszenie w godzinach nocnych. Poza tym w ogrodach można spotkać również ślimaki skorupkowe, gajowe czy zaroślowe itp.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodów?

Najpierw warto poznać sposoby naturalne, które nie ingerują w środowisko naturalne i nie niszczą przy okazji też pozytywnych organizmów. Ciekawym patentem jest rozmieszczanie przynęt pokarmowych. Można umieścić na przykład pokrojoną marchew albo jabłka. Ślimaki lubią także plastry buraków czy pokrojone ziemniaki. Zwabienie szkodników do konkretnego miejsca – gdzie można je skutecznie zlikwidować – odbywa się także przy pomocy wilgotnych szmatek, liści kapusty lub łopianu. Pod takimi miejscami ślimaki bardzo często kryją się i można być pewnym, że chętnie skorzystają z takiej pułapki-kryjówki.

Znakomitym sposobem na tego typu szkodniki jest tak sadzanie roślin, które nie są lubiane przez ślimaki. Mowa tutaj o takich elementach jak na przykład bez czarny, nasturcja wielkokwiatowa, parzydło leśne, macierzanka piaskowa czy krwawnik pospolity itp.

Kolejną ciekawostką jest to, że pomocne w zwalczaniu tych szkodników jest piwo. Jak można użyć ten złocisty napój? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nalać piwo do plastikowych kubeczków. Ślimaki lubią taki napój i jest bardzo prawdopodobne, że wpadną w taką pułapkę.

O czym pamiętać stosując środki chemiczne?

Trzeba podkreślić, że bardzo popularne są także chemiczne środki na ślimaki, których nie gra brakuje w sklepach online czy stacjonarnych. Trzeba jednak podkreślić, że preparaty, czyli moluskocydy, posiadają substancje trujące, co oczywiście w pewnym stopniu negatywnie działa na całą powierzchnię. Istotne jest to, że substancje chemiczne dobrze radzą sobie ze ślimakami, ale przy okazji rykoszetem dostaje się także pożytecznym organizmom. Warto wiedzieć, że takie preparaty powinny być sprawdzone pod kątem klasy toksyczności.

Nic więc dziwnego, że niektórzy bardzo poważnie zastanawiają się czy decydować się na takie rozwiązanie. Wszystko dlatego, że można teoretycznie poradzić sobie skutecznie ze ślimakami, ale przez to cierpi też całe środowisko i zlokalizowane tam elementy. Nic więc dziwnego, że wiele osób na samym początku próbuje wyżej wymienionych metod domowych, a dopiero w dalszej kolejności – jeśli nic innego nie działa – decydują się na preparaty chemiczne.