skup srebra

Skup srebra – ile za gram?

Srebro to materiał używany nie tylko w biżuterii, ale także między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Jego popularność sprawia, że sprzedaż srebra w skupie nie jest problemem. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kształtują się ceny tego metalu, od czego zależą i gdzie można sprzedać przedmioty ze srebra, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Co składa się na końcową cenę srebra?

Główne składniki, które determinują cenę srebra w skupie to waga oraz próba. Masa to najprostszy czynnik, który można zmierzyć. Im więcej złomu, tym wyższa jego cena. W przypadku próby możliwości jest więcej. Najpopularniejsze obecnie próby srebra to:

  • próba 925, czyli 92,5% czystego srebra
  • próba 875, czyli 87,5% czystego srebra
  • próba 830, czyli 83% czystego srebra
  • próba 800, czyli 80% czystego srebra

Można również znaleźć srebro próby 999, która posiada 99,9% czystego srebra. Jednak nie jest to najpopularniejsza próba na rynku. Im wyższa próba srebra, tym cena złomu w skupie będzie większa.

Dodatkowym czynnikiem kształtującym cenę srebra w skupie są czynniki gospodarcze. Przede wszystkim popyt na surowiec. Im większe jest zapotrzebowanie na srebro, tym ceny będą wyższe. Jak w przypadku większości metali szlachetnych, tak samo wartość srebra jest uzależniona od kursu dolara amerykańskiego. Im wyższy kurs dolara, tym niższy cena srebra, im niższy kurs dolara, tym wyższa cena srebra. Ostatnim czynnikiem wpływającym na końcową cenę grama srebra jest ogólna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza na świecie.

Te wszystkie czynniki przy kształtowaniu ceny bierze pod uwagę skup srebra. Ceny srebra w ostatnim czasie mogą być wyższe, gdyż jest to metal wykorzystywany przy produkcji samochodów elektrycznych, czyli w bardzo szybko rozwijającej się gałęzi przemysłu.

Orientacyjna cena 1 grama srebra próby 925 przy sprzedaży ilości hurtowych to 2,25 zł.

Gdzie można sprzedać srebro?

Najlepszym miejscem do sprzedaży złomu srebra jest skup srebra. Przed sprzedażą warto dowiedzieć się, jakie przedmioty przyjmuje dany skup złomu srebra. Monety i biżuteria to nie jedyne rzeczy, które zawierają w sobie czyste srebro.

Przez swoje bardzo dobre właściwości przewodzące, zarówno elektryczne jak i termiczne, srebro jest wykorzystywane w drutach, kablach, stykach i blaszkach. Bardzo często na rynku oferowane są narzędzia z domieszką srebra, które także można sprzedać na złom.

Przed dokonaniem transakcji pracownik skupu dokonuje analizy i weryfikacji przedmiotu lub przedmiotów. Bierze pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki i podaje klientowi ostateczną cenę. Warto pamiętać, że oddawane do skupu przedmioty, szczególnie w przypadku biżuterii, nie muszą być w idealnym stanie. W procesie recyklingu najważniejsze jest otrzymanie docelowego surowca, który będzie mógł pełnić zupełnie inną funkcję, więc sprawdzane jest przede wszystkim samo srebro. Skup ocenia jedynie stan metalu, a nie całego przedmiotu.

Działanie skupu srebra oraz zastosowanie srebra

Skup srebra działa bardzo podobnie jak każdy skup złomu. Nie jest to miejsce, które służy jedynie skupowaniu przedmiotów, ale idzie o krok dalej. Skup złomu srebra jest miejscem, gdzie surowiec jest ekstraktowany z dawnych przedmiotów, a następnie rozdrabniany, topiony i oczyszczany. Ostatnim etapem jest schłodzenie i zestalenie metalu. Tak przygotowane srebro jest gotowe do użytku i może być sprzedane do przedsiębiorstwa, które wykorzystuje je do produkcji nowych elementów. Srebro znajduje zastosowanie w fotografii, medycynie, fotowoltaice czy branży odzieżowej. Przez zmniejszające się złoża srebra, znaczenie złomowania i recyklingu będzie znacznie wzrastać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *