szkolenie ppoż Lublin

Jak się zachować podczas pożaru?

Wybuch pożaru w domu, mieszkaniu, biurze lub jakimkolwiek obiekcie publicznym to jeden z najgorszych scenariuszy jaki może spotkać właścicieli i inne obecne osoby. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do szybkiego rozprzestrzeniania się płomieni i katastrofy. Przyczyny mogą być oczywiście różne. W wielu przypadkach jest to jednak lekceważenie zasad bezpieczeństwa lub niewłaściwa obsługa niektórych urządzeń czy instalacji. Firmy mogą zdecydować się na szkolenie ppoż w swoich oddziałach, jednak elementarne zasady postępowania powinien znać absolutnie każdy. Co zatem należy zrobić gdy jesteśmy uczestnikami pożaru?

Pożar w budynku – zasady postępowania

Choć jest to niezwykle trudne do zastosowania, podstawowa zasada brzmi “zachowaj spokój i nie panikuj”. Działając pod wpływem silnych emocji często postępujemy nieracjonalnie, co w przypadku tak ogromnego zagrożenia może mieć katastrofalne skutki. O czym powinny pamiętać wszystkie osoby, które odbyły szkolenie ppoż oraz inni uczestnicy pożaru?

  • Pierwszym krokiem jest powiadomienie wszystkich osób znajdujących się w obiekcie, wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne środki. Zalecane są proste i krótkie komunikaty, takie jak “pali się” lub “pożar”.
  • Jeśli ogień rozprzestrzenia się w naszym domu, należy wyprowadzić dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawne.
  • O ile sytuacja to umożliwia, podejmujemy się działań gaśniczych, pamiętając o tym aby wyłączyć dopływ gazu i energii. Pod żadnym pozorem nie otwieramy okien, gdyż podmuch powietrza może spowodować rozprzestrzenienie się płomieni. Gdy jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie ugasić pożaru, jak najszybciej opuszczamy budynek, zamykając drzwi wyłącznie klamką.
  • Kolejnym krokiem jest zaalarmowanie straży pożarnej, dzwoniąc pod numer 998. Przy zgłoszeniu podajemy swoje dane, numer telefonu, adres obiektu, co się pali oraz czy istnieje zagrożenia życia.

Osoby, które ukończyły szkolenie ppoż wiedzą także, że po przybyciu strażaków trzeba w 100% podporządkować się poleceniom osoby kierującej akcją.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Podczas ucieczki z miejsca pożaru należy sprawdzić czy drzwi, które mamy zamiar otworzyć nie są gorące. Jeśli tak jest, najprawdopodobniej tuż za nimi znajdują się płomienie. W takiej sytuacji konieczne jest poszukanie innej drogi ewakuacji. W jej trakcie zakrywamy nos i usta, najlepiej mokrymi ubraniami, aby ograniczyć wdychanie szkodliwego tlenku węgla i innych substancji toksycznych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PRO-SAFER – szkolenie ppoż Lublin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *