Separatory do przesiewaczy

Separatory do przesiewaczy – czym są i kiedy się przydają?

Produkcja przemysłowa dla różnych towarów jest obecnie praktycznie całkowicie zautomatyzowana. Dotyczy to także procesów rozdzielania mieszaniny różnych elementów na poszczególne cząsteczki. Urządzeniami, które bezbłędnie wykonują tę pracę są separatory, działające na zasadzie wibracji. Czym dokładnie są i na czym polega ich praca? Na co zwrócić uwagę przy okazji zakupu? Kogo poprosić o pomoc, jeżeli nie umiemy sami wybrać odpowiedniego modelu?

  1. Czym są separatory?
  2. Zastosowanie separatorów
  3. Na co uważać podczas kupna?

 

Czym są separatory?

Podczas produkowania różnych dóbr, szczególnie spożywczych, często natrafiamy na potrzebę oddzielenia jednego elementu od drugiego. Więcej niż klasycznym przykładem jest tu ziarno i plewy. W przypadku maszynowej, seryjnej taśmy produkcyjnej proces ten również musi być zautomatyzowany, do czego wykorzystuje się maszyny separujące. Ich zadaniem jest oddzielenie pożądanych elementów od całości i zazwyczaj dokonuje się na zasadzie wibrowania wokół własnego środka ciężkości. Dzięki temu mniejsze cząsteczki są w stanie przeniknąć przez oczka sita rozciągniętego w urządzeniu, a większe pozostają w początkowym miejscu.

 

Zastosowanie separatorów

Separatory do przesiewaczy wykorzystuje się szeroko w procesie produkcji różnych dóbr. Dotyczy to szczególnie wytwarzania żywności, ale także np. oddzielania metalowych elementów o różnej wielkości czy nawet odpadów. Niektóre separatory mają także możliwość odpylania produktu, dzięki czemu znajdują zastosowanie przy produkcji wykorzystującej materiały kurzące się. W takich miejscach praktycznie nie ma linii produkcyjnej, która nie byłaby wyposażona w podobne urządzenia.

 

Na co uważać podczas kupna?

Separatory mogą działać na różnych zasadach – występują wersje krążkowe, kulkowe czy ultradźwiękowe. Decydując się na zakup musimy być świadomi tego, jaka dokładnie maszyna jest odpowiednia do naszej pracy, a także będzie dobrze współpracować z resztą linii produkcyjnej. Ważne są również parametry, jak np. częstotliwość drgań czy rozmiar sita wyłapującego mniejsze cząsteczki. Jeżeli nie wiemy, na jakie urządzenie separujące się zdecydować, zawsze warto poprosić o poradę producenta – dzięki temu unikniemy nieprawidłowego zakupu i problemów z niego wynikających.

Separatory i urządzenia przesiewające to ważny element wielu różnych rodzajów linii produkcyjnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie oddzielić jedne elementy od drugich, a także znacząco przyspieszyć proces wytwarzania konkretnego produktu oraz uczynić go doskonalszym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *