Hyundai Nexo

Samochody napędzane wodorem – czy są przyszłością motoryzacji?

Jak wszyscy to wszyscy! Coraz więcej marek proponuje samochody na wodór. Niskoemisyjne, wydajne i komfortowe wjeżdżają na ulicę miejskiej dżungli oraz bezdrożne drogi. Ich możliwości w zakresie osobowego transportu sprawiają, że samochody napędzane wodorem zostały okrzyknięte pojazdami przyszłości. Czy faktycznie nimi są? Jakie są zalety i wady samochodów wodorowych?

Jak działają auta napędzane wodorem?

Zasady działania samochodów wodorowych na pierwszy rzut oka są proste. Silnik wodorowy działa podobnie jak ten tradycyjny, z tym że do napędu wykorzystywane jest powietrze, a z rury cieknie woda. W rzeczywistości jednak działanie pojazdów na wodór jest bardziej skomplikowane. Mogą być one napędzane na dwa sposoby. W pierwszym wodór ulega spalaniu w komorach konwencjonalnego silnika tak jak benzyna i każde inne paliwo. Drugim sposobem napędzania pojazdów jest wytwarzanie energii elektrycznej z wodoru w ogniwach paliwowych. Energia powstaje wtedy w procesie wiązania wodoru z tlenem w cząsteczce wody.

Aby samochody na wodór mogły się poruszać, pierwiastek trzeba zatankować. Dostarczany jest on do elektrody ujemnej, która uwalnia elektron, a ten przechodzi do elektrody dodatniej, gdzie wytwarzana jest elektryczność. Należy tu zaznaczyć, że po uwolnieniu elektrody atomy wodoru stają się jonami i przechodzą do elektrody dodatniej, gdzie w kolejnym kroku wiążą się z tlenem powietrza i powstaje woda, która cieknie z rury wydechowej.

Auta wodorowe, jakie są ich zalety i wady

Największą zaletą samochodów wodorowych jest ich paliwo. Wodór, który je zasila to najczęściej występujący pierwiastek w na świecie. Przemysłowo można go pozyskiwać na dwa sposoby – poprzez hydrolizę oraz reforming parowy. Metody te są stosunkowo tanie i proste.

Plusem jest też to, że „złoża” wodoru są praktycznie niewyczerpalne, czego nie można powiedzieć o ropie naftowej czy gazie ziemnym. Możliwość wytwarzania wodoru sprawia nie tylko, że nigdy się on nie skończy, ale i że tworzyć może go każde państwo na własny użytek – dzięki czemu wyeliminować będzie można rodzące się z tego typu zależności, a nawet konflikty zbrojne o ropę pojawiające się często w XX wieku.

Obok łatwej dostępności i prostotych metod wytwarzania wodór ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest przyjazny matce naturze. Ogniwa paliwowe w samochodach wodorowych wytwarzają jedynie parę wodną, przez co praktycznie w ogóle nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Matce naturze (a także ludziom) sprzyja również to, że w przeciwieństwie do pojazdów konwencjonalnych poruszają się ciszej i sprawniej.

Mówiąc o autach na wodór nie można nie wspomnieć o ich wadach. Te bowiem nadal martwią wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem samochodu wodorowego. Jako największe z problemów wymienić należy wysokie ceny pojazdów, niską efektywność energetyczną w porównaniu do aut EV, brak infrastruktury i mało ekologiczny sposób przemysłowego pozyskania wodoru. W praktyce jednak obawy te nie są uzasadnione. Naukowcy pracują nad coraz wydajniejszym i ekonomiczniejszym pozyskiwaniem paliwa wodorowego, a państwa zapewniają coraz szerszą infrastrukturę pozwalającą tankować.

Auto wodorowe Hyundai Nexo – co warto o nim wiedzieć?

W stajniach marek motoryzacyjnych można znaleźć coraz więcej modeli samochodów na wodór. Jednym z tych, który budzi największe zainteresowanie jest Hyundai Nexo. Jest to nowoczesny SUV zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Łączy najnowszą zaawansowaną technologię z futurystyczną stylistyką i dużym zasięgiem. Hyundai, tworząc modele NEXO inspirował się naturą, co widać w czystych i dynamicznych liniach auta oraz nadwoziu, które przypomina płynący strumień wody. Design Hyundai NEXO to jednak tylko jedna z zalet tego wodorowego samochodu, która i tak blednie przy pozostałych – wydajności wynoszącej aż 666 kilometrów oraz wyposażeniu m.in. w zaawansowane systemy łączności, nawigację z 12,3 calowym ekranem dotykowym, ładowaniem bezprzewodowym, systemem dźwiękowym KRELL. Nie można też zapominać o ekologiczności samochodu NEXO. Jednym produktem spalania, który wytwarzana jest para wodna. Podczas jazdy pojazd filtruje i oczyszcza powietrze, co sprawia, że obniża jego zanieczyszczanie drobnymi pyłami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *