kłykciny kończyste

Co to są kłykciny kończyste

Termin kłykciny kończyste stosuje się do opisywania nienowotworowych zmian skórnych, które najczęściej powstają w efekcie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W niektórych przypadkach powstanie kłykcin kończystych może być też jednak spowodowane działaniem innych typów wirusów. Najczęściej do zakażenia i powstania takich problemów dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych. W artykule dokładnie tłumaczymy, jakie są przyczyny powstawania kłykcin, jakie są ich objawy oraz na czym zazwyczaj polega leczenie tego rodzaju problemów.

Przyczyny powstawania kłykcin kończystych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, do zakażeń prowadzących do powstania kłykcin kończystych w większości przypadków dochodzi na skutek kontaktów seksualnych. Mogą to być zarówno kontakty waginalne lub analne, jak i oralne. Do powstania tego typu zmian może bowiem dochodzić na różnych częściach ciała. Najczęściej występującymi tego typu zmianami są brodawki narządów płciowych i kłykciny odbytu. Zmiany o takim samym pochodzeniu mogą jednak także powstawać w gardle, na krtani lub w jamie ustnej. Powodem rozwoju tego typu zmian jest intensywne namnażanie się wirusów HPV i powodowanie przez nie egzofitycznych zmian skórnych.

Jakie mogą być objawy powstania kłykcin kończystych?

Do powstania charakterystycznych zmian skórnych zazwyczaj dochodzi dopiero nawet po kilku miesiącach od kontaktu z wirusem, czyli najczęściej od kontaktu seksualnego z zakażonym partnerem. Przebieg infekcji może być różny i zależy od stanu pacjenta oraz od rodzaju wirusa, który spowodował powstanie kłykcin.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: „Tego typu infekcje mogą przebiegać na trzy sposoby. Infekcja może mieć postać utajoną, czyli przebiegać całkowicie bezobjawowo, może przebiegać subklinicznie, czyli prowadzić do powstania zmian, które są możliwe do wykrycia jedynie podczas badania cytologicznego lub badania kolposkopowego. Kłykciny mogę mieć jednak także przebieg pełnoobjawowy wraz z powstaniem brodawek”.

Do powstania bolesnych brodawek najczęściej dochodzi w miejscach, które były już wcześniej w jakiś sposób uszkodzone, objęte stanem zapalnych lub które są bardziej narażone np. na otarcia. Tego typu problemy występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Na początku powstałe zmiany są bezbolesne i mają postać niewielkich twardawych grudek lub złuszczających się zmian skórnych. Po pewnym czasie zamieniają się jednak w płaskie lub kalafiorowate zmiany skórne, którym towarzyszy świąd, swędzenie, pieczenie, krwawienie lub dolegliwości bólowe. Przede wszystkim podczas odbywania stosunku.

Na czym polega leczenie kłykcin kończystych?

Obecnie stosuje się wiele różnego rodzaju zabiegów ginekologicznych, które mają na celu wyleczenie kłykcin kończystych. Żadna z tych metod nie daje jednak 100-procentowej pewności, że zdiagnozowane kłykciny po pewnym czasie nie powrócą.

Wybranie odpowiedniej metody leczenia zależy oczywiście od charakteru i stopnia rozwinięcia zauważonych zmian. Na początku i w przypadku niewielkich zmian do ich usunięcia wystarcza zastosowanie jedynie odpowiednich maści i kremów, które mogą mieć działanie immunomodulujące, antyproliferacyjne lub keratolityczne. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian i kłykcin znajdujących się np. w kanale odbytu, w leczeniu niezbędne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, elektrokoagulacji lub krioterapii.

Bez względu na charakter zdiagnozowanych u siebie zmian zawsze koniecznie trzeba się poddać leczeniu, ponieważ kłykciny kończyste mają tendencję do powiększania się, co z czasem na pewno tylko pogorszy naszą sytuację.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *