Rzeźba w kamieniu

Rzeźba w kamieniu – zastosowanie

Rzeźba to słowo kojarzące się z muzealną sztukę. Rzeczywiście nią jest, jednak rzeźba to tak naprawdę dużo więcej i ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Rzeźby kamienne znaleźć można zarówno w domach, przed nimi, jak i w przestrzeni miejskiej. Jakie zastosowanie mają rzeźby kamiennie i dlaczego właśnie tam?
 

Kamienne rzeźby na cmentarzach

Jednym z najczęstszych i najbardziej powszechnych zastosowań rzeźby w kamieniu są pomniki, nagrobki i tablice. Kamień jest bardzo wytrzymałym materiałem, dzięki swej naturalności wpisuje się w estetykę zwłaszcza zabytkowych cmentarzy. Wykonane z kamienia pomniki i nagrobki są bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu. Z czasem jednak przybierają charakterystyczną dla siebie barwę, która nadaje kamieniowi charaktery i estetyki. Bardzo często, zwłaszcza na starych cmentarzach akceptowane są wyłącznie kamienne nagrobki. Wiele osób decyduje się dodatkowo ozdobić przestrzeń rzeźbami przedstawiającymi krzyż lub anioły.
 

Kamień w domowym zaciszu

Rzeźba w kamieniu nie jest częstym widokiem w polskich domach. Jednak zauważyć można je często w okolicach bram, czy wjazdów do posesji. Są to z reguły rzeźby przedstawiające lwy bądź inne zwierzęta. O estetyce takiego rozwiązania można długo dyskutować. Z pewnością ich monumentalność zwraca na siebie uwagę. Ponadto rzeźby kamienne mogą zdobić ogródki, parki, przeradzać się w fontanny czy ławki.
 

Jak zamówić taką rzeźbę?

Tego typu ozdoby wykonuje rzeźbiarz w kamieniu, u którego można po prostu zamówić wykonanie konkretnego produktu. Jednym z najbardziej znanych obecnie rzeźbiarzy jest Grzegorz Michałek, który poza kamieniem rzeźbi również w drewnie. Wykonywane przez niego prace są połączeniem niezwykłego kunsztu i wielkiej wyobraźni. Nie sposób znaleźć drugiego tak niezwykłego artystę. Na co dzień mieszka i pracuje w Wiśle, zatem wystarczy się z nim skontaktować i zamówić dla siebie określony rodzaj rzeźby.

Kamienne rzeźby to nie tylko oryginalny, ale także ciekawy element wystroju. Są praktycznie niezniszczalne i cieszyć oko mogą przez długi czas. Warto odczarowywać kamienne rzeźby, które kojarzą się głównie ze sztuką cmentarną po to, aby móc cieszyć się tymi niezwykłymi dziełami. Będą pasować do bogatych, zdobionych wnętrz, dużych ogrodów, bardzo dobrze wpasują się w parki i skwerki w przestrzeni miejskiej, a także będą ciekawym dodatkiem do wystroju wnętrza firmy. Zaletą rzeźb, poza ich trwałością, jest naturalny, piękny wygląd, który przez lata budzi zachwyt.