kancelaria adwokacka

Rozwód – co się z nim wiąże?

Sytuacje życiowe nie zawsze są łatwe. Problemy mogą pojawić się na każdym poziomie, jednak najbardziej dotkliwe są, kiedy dotyczą kontaktów z najbliższymi osobami.

Bez wątpienia sytuacjami generującymi cierpienie jednej lub kilku osób jest sytuacja związana z zanikaniem więzi w małżeństwie. Sama sfera emocjonalna problemu jest bardzo wykańczająca, lecz nie można zapominać także o innych sferach powiązanych z nim. Problemy mogą rodzić się także na gruncie prawnym. Najczęściej koniecznym krokiem będzie rozwód. Sama procedura może bardzo różnie przebiegać, lecz bez wątpienia znacznie lżej jest, jeżeli korzysta się z profesjonalnego pomocnika.

Co może wnieść pomoc adwokata?

Jeżeli na horyzoncie pojawia się rozwód, kancelaria adwokacka powinna być pierwszym miejscem, do którego dana osoba się uda. Wybór adwokata lub radcy prawnego powinien być niezwykle ostrożny. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że prawnik powinien być specjalistą w tematyce prawa rodzinnego. Dzisiaj o takich nietrudno, ponieważ nierzadko sprawy rozwodowe łączą się z dużymi pieniędzmi. Czy skorzystamy z pomocy adwokata czy radcy prawnego, jest to obojętne. Na pewno podstawą będzie dobrze sporządzony pozew rozwodowy. Prawo rodzinne wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo prostym zakresem materiału, jednak kluczową rolę odgrywają w nim stosunki psychiczne pomiędzy danymi osobami. Dobry prawnik będzie musiał więc obrać wszystko w przekonującą treść, jednocześnie nie prowadząc do dodatkowego bólu osoby, która do niego się zwraca. Można powiedzieć, że bycie takim prawnikiem to pewnego rodzaju sztuka.

Co może pojawić się w sprawie?

Sprawy rozwodowe mogą kończyć się bardzo szybko, albo trwać latami. Wszystko zależy od tego jak będą zachowywać się strony. Największe batalie oczywiście toczą się o majątek. To, co wchodzi do majątku wspólnego, a co nie wyliczone jest wprost w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, lecz uzasadnienie poszczególnych składników majątku może być różne. Przykładowo osoba, która nie ma środków utrzymania może wnieść o alimenty. Jeżeli chodzi o prawa do opieki nad dzieckiem także mogą wyniknąć spory. Przystępując do rozprawy rozwodowej trzeba więc być przygotowanym na bardzo ciężkie chwile. Wydaje się to jednak naturalne w takich sprawach i niestety konieczne.