Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Polacy coraz większą uwagę przywiązują do tego, co jedzą. Zdrowa żywność pojawia się zarówno w supermarketach, jak i osiedlowych sklepach. Oczywiście wielu producentów żywności zauważyło ten trend i w sposób nieuczciwy podszywa się pod produkty bio. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwą żywność ekologiczną.

Jakie produkty są eko?

Żywność ekologiczna podlega ścisłej kontroli. Aby wytworzyć ekologiczny produkt spożywczy nie można używać chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów. Rośliny do produkcji ekologicznej muszą być uprawiane na odpowiedniej jakości. W przypadku produkcji zwierzęcej ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków chowu zwierząt, czyli ich dobrostanu. Zwierzęta w hodowli  ekologicznej karmione są paszami ekologicznymi i mogą przyjmować znacznie mniejsze ilości antybiotyków. W produktach ekologicznych nie mogą się znaleźć organizmy modyfikowane genetycznie. Dokumentem potwierdzającym zgodność z wymaganiami jest certyfikat. Co ciekawe, nawet jeśli gospodarstwo rolne spełnia wszystkie wymogi, ale nie posiada certyfikatu, to nie może opisywać swoich produktów jako żywność ekologiczna. Certyfikaty zgodności z wymogami muszą także posiadać firmy transportujące, przechowujące i sprzedające produkty ekologiczne. Dzięki kontroli całego łańcucha możemy mieć pewność, że żywność nie zmieniła swoich właściwości.

Jak oznakowane są produkty ekologiczne?

Znakowanie żywności ekologicznej jest regulowane przez prawo unijne. Na półkach sklepowych musimy szukać produktów z unijnym logo produkcji ekologicznej z numerem jednostki certyfikującej oraz informacją o kraju pochodzenia produktu. Znak ten to listek zbudowany z dwunastu białych gwiazdek na jasno zielonym tle. Oczywiście na etykiecie znajdziemy też informacje o nazwie produktu, terminie przydatności do spożycia, producencie oraz warunkach przechowywania. Obecność tych elementów wynika z ogólnych przepisów dotyczących znakowania żywności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/znakowanie-produktow-spozywczych/.